Holandský súd zablokoval majetok ruského plynového gigantu

Počas tohtotýždňovej návštevy ruského prezidenta vo Viedni podpísali dohodu aj Gazprom a OMV [EPA-EFE/Michael Gruber]

Žiadosť, ktorú podal Naftogaz na zmrazenie aktív Gazpromu v Holandsku, bola schválená. Kyjev a Moskva majú napriek tomu rokovať o pokračovaní tranzitu plynu po roku 2020.

Ukrajinská plynárenská spoločnosť Naftogaz v utorok 5. júna oznámila, že holandský súd schválil jej žiadosť o zmrazenie holandských aktív ruského plynárenského koncernu Gazprom.

Dôvodom žiadosti ukrajinskej firmy je docieliť naplnenie verdiktu Medzinárodného arbitrážneho súdu v Štokholme zo začiatku roka, ktorý stanovil, že Gazprom má vyplatiť Naftogazu viac než 2 miliardy amerických dolárov.

Odlišný pohľad Naftogazu a Gazpromu

Februárové rozhodnutie štokholmského arbitrážneho súdu malo dať bodku za sporom medzi Naftogazom a Gazpromom v otázke dodávok plynu. Podľa Naftogazu sa však ruská spoločnosť sa verdiktu súdu nepodriadila. Verdikt stanovil, že Gazprom má okrem iného ukrajinskej firme vyplatiť takmer 2,6 miliardy USD (2,23 miliardy eur).

Finančný riaditeľ Nord Streamu 2: S Putinom som sa nikdy nestretol (VIDEO)

Ruský prezident mi nevolá, ruské ministerstvá nám nedávajú pokyny a nemíňame milióny na lobing, uisťuje finančný riaditeľ spoločnosti Nord Stream 2 PAUL CORCORAN.

Ruský koncern uviedol, že s týmto rozhodnutím nesúhlasí a voči nemu sa odvolá. Urobil tak v apríli, pričom na výsledok sa zatiaľ čaká.

Naftogaz medzitým oznámil, že sa obráti na súdy, aby skonfiškovali aktíva Gazpromu v Európe, tieto aktivity sa však nijako nedotknú tranzitu ruského plynu do Európskej únie cez ukrajinské územie. Minulý týždeň ukrajinská firma uviedla, že okrem Holandska sa obrátila aj na švajčiarske súdy, aby pomohli v plnení verdiktu súdu v Štokholme. Ako dodala, švajčiarske úrady v súvislosti s aktívami Gazpromu už prijali opatrenia.

Pokračovanie tranzitu po roku 2020

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič pred dvoma týždňami avizoval, že Ukrajina je pripravená po roku 2020 ponúknuť Gazpromu zľavu na tranzitných poplatkoch za plyn.

Poľský protimonopolný úrad začal vyšetrovať Gazprom a spol. pre Nord Stream 2

Úrad pre ochranu konkurencie a spotrebiteľov sa sťažuje, že ruské a európske firmy nerešpektujú jeho rozhodnutie o novom plynovode. Gazprom tvrdí opak.

Cez Ukrajinu prúdi do Európskej únie časť ruského plynu. Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu ohrozuje projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý by zdvojnásobil už existujúcu kapacitu medzi Ruskom a Nemeckom obchádzajúcu Ukrajinu.

„Ukrajinu hovorí, že chce udržať prepravu ruského zemného plynu do Európy a bude hľadať riešenia, ktoré by zabezpečili nižšie poplatky so stúpajúcim objemom,“ citovala Šefčoviča 28. mája agentúra Reuters. Komisár pred tým, 23. mája, vyzval Kyjev a Moskvu k otvoreniu ďalšieho kola trilaterálnych rokovaní o budúcnosti tranzitu plynu cez Ukrajinu.