Hollande potvrdil zatvorenie jadrovej elektrárne

François Hollande v piatok (14.9.) uviedol, že do konca roku 2016 skončí prevádzka atómovej elektrárne Fessenheim, ktorá sa nachádza blízko hraníc s Nemeckom. Potvrdil tak svoj predvolebný sľub, v ktorom hovoril o ukončení jej prevádzky do konca svojho prezidentského mandátu, teda roku 2017.

Elektráreň spustili v roku 1977 a po minuloročnej havárii vo Fukušime sa bezpečnosť jej prevádzky stala častým terčom kritiky. Environmentalisti žiadajú čo najrýchlejšie odstavenie. Pred dvoma týždňami v nej došlo k úniku horúcej pary, ktorý aktivoval požiarny poplach, pričom dva ľudia utrpeli popáleniny.

Minulý týždeň elektráreň opätovne navštívila medzinárodná skupina odborníkov v rámci dodatočných kontrol prebiehajúcich záťažových testov.

Okrem Fessenheimu sa experti vrátili aj do ďalších dvoch francúzskych jadrových elektrární Cattenom a Chooz, švédskej elektrárne Ringhals, britskej elektrárne Sizewell, španielskej elektrárne Trillo, nemeckého Gundremmingenu a českého Temelínu.

Z jadra pochádzajú tri štvrtiny francúzskej elektriny, V predvolebnej kampani Hollande prisľúbil znížiť podiel jadra v energetickom mixe na 50 %.

Energetici spolu s odbormi ale upozorňujú na stratu pracovných miest. Podľa vedúceho odborových zväzov v spoločnosti EDF Bernarda Thibaulta je rozhodnutie „unáhlené“. V rozhovore pre Journal du Dimanche upozornil, že sa urobilo predtým ako vôbec krajina spustila debatu o reforme energetiky.

Nie frackingu

François Hollande na environmentálnej konferencii v Paríži povedal, že zamietol niekoľko žiadostí o povolenie získavania ropy a plynu z bridlíc metódou hydraulického štiepenia, pri ktorom sa používa mix piesku, vody a chemických látok. 

Médiá citovali jeho slová, že tak urobil kvôli obavám o poškodenie zdravia a životného prostredia. Aj jeho predchodca Nicholas Sarkozy bol proti rozvoju bridlicového plynu, ktorý sa vo veľkom využíva v Spojených štátoch.

Emisné ambície

Francúzsky prezident odporučil, aby Európska únia do roku 2030 znížila emisie oxidu uhličitého o 40 % a do roku 2040 o 60 %.

„Našim ďalším cieľom je dosiahnuť v roku 2015 globálnu klimatickú dohodu. Francúzsko je plne oddané to dosiahnuť,“ povedal. Počas svojho 5-ročného mandátu mieni usilovať o silnejší dialóg o otázkach ochrany životného prostredia na globálnej úrovni. Naliehavo treba podľa neho riešiť nedostatočný pokrok pri napĺňaní klimatických cieľov.

Európska únia predstavila minulý rok svoj plán, ako dosiahnuť do roku 2050 zníženie emisií uhlíka o 80-95 % v porovnaní s úrovňou v roku 1990.

(EurActiv/Reuters)