Intel bude vyrábať solárne panely

Na svete je ďalší výrobca solárnych panelov. Tvorca počítačových  mikroprocesorov Intel sa rozhodol prispieť k rozvoju čistej energie. Založil dcérsku spoločnosť SpectraWatt, ktorá si stanovila za cieľ inovovať doterajšie postupy výroby fotovoltických buniek a  znížiť náklady na solárnu elektrickú energiu.

Andrew Wilson, šéf SpectraWatt a bývalý riaditeľ spoločnosti Intel pre nové obchodné iniciatívy, tvrdí, že „solárny priemysel je teraz tam, kde bola výroba procesorov v 70-tych rokoch“ (cituje Inet.sk). Bližšie detaily odmietol prezradiť, pretože firma svoje patenty zatiaľ ešte len registruje.

„SpectraWatt je veľkým príkladom technológie, ktorá vyúsťuje z vnútra podnikateľského úsilia Intelu,“ uvádza Arvind Sodhani, prezident Intel Capital a výkonný prezident Intel, na stránke výrobcu mikroprocesorov.

Intelu je priateľský postoj k životnému prostrediu blízky už niekoľko rokov. Firma venovala veľa úsiliu znižovaniu energetickej náročnosti svojej elektroniky. Výsledkom nie je len komfort užívateľa v podobe dlhej výdrže batérie v notebookoch s inštalovanou mobilnou radou procesorov, ale v konečnom dôsledku aj príspevok k znižovaniu emisií CO2. Odhaduje sa, že v období 2004 – 2010 sa Intelu podarí znížiť mieru emisií CO2 z výroby energie napájajúcej jej produkty celosvetovo o tretinu. Iným príkladom environmentálnej zodpovednosti je nedávno predstavená generácia mikroprocesorov, ktoré neobsahujú olovo a halové prvky. Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) vydáva pravidelne tzv. Zelený energetický zoznam. Intel sa v ňom umiestnil na prvom mieste.

V roku 2007 dosiahol sektor slnečnej energie hodnotu 30 mld. dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o polovicu. Prvé produkty SpectraWatt by sa mali začať objavovať na trhu v lete 2009. Základný kameň výrobnej haly by mal byť položený v druhej polovici tohto roka.