Irán ponúka Európe alternatívu k ruskému plynu

V dobe, kedy sa Európa obáva v spojitosti so situáciou na Ukrajine o dodávky zemného plynu z Ruska, vystupuje do popredia neúspech projektu Nabucco. Do úzadia zatláčaný projekt však môže opäť ožiť.

Ali Majedi, námestník ministra pre ropný priemysel, oznámil, že dve európske krajiny už o projekt prejavili záujem.

Podľa Majediho môže Irán, ako krajina ovládajúca jedny z najväčších svetových zásob zemného plynu, podporiť európske snahy o diverzifikáciu zdrojov dodávok energie a to tak, že uspokojí časť dopytu únie.

Dodal, že Irán už s dvoma európskymi delegáciami, ktoré nedávno krajinu navštívili, diskutoval o možných trasách dodávok plynu.

Majedi ďalej priblížil, že existuje viacero možných trás pre dodávky iránskeho plynu do Európy, vrátane trás cez Turecko, Irak, Sýriu, Kaukaz a Čierne more. Plynovod cez Turecko predstavuje pre Majediho najlepšie riešenie.

Námestník ministra ďalej pripomenul, že produkcia zemného plynu z azerbajdžanského poľa Shah Deniz II, ktorá neprekračuje osem miliárd kubických metrov plynu ročne, nebude pre plynovod Nabucco dostatočná.

Pravdou je, že Irán má zásoby na to, aby z vlastných zdrojov sám naplnil kapacitu Nabucca.

Aj preto je Majedi presvedčený, že plynovod Nabucco bez iránskeho plynu nemá význam a dodal, že o vývoz iránskeho plynu do Európy prejavilo záujem už aj Turecko.

Navyše, ako dodal Majedi, môže Irán do Európy dodávať aj skvapalnený zemný plyn.

Z aspektu dovozu zemného plynu do Európy, je Irán pre Rusko jediným skutočným konkurentom.

Je pravdepodobné, že svet sa bude podieľať na rozvoji plynových polí v Iráne, v ktorých je uložených viac ako 18% celosvetových zásob plynu.

Iránsky zemný plyn bude mať zásadný význam pre realizáciu projektu Nabucco.