Island sa nechce vzdať kontroly geotermálnych zdrojov

geotermálny vrt v Lipanoch na Slovensku

Premiérka Johanna Sigurdardottir zostavila výbor expertov, ktorí prešetria privatizáciu islandských energetických firiem. Vláda tak podľahla tlaku, ktorý sa stupňoval s blížiacim sa termínom konečného predaja najväčšieho producenta elektrickej energie do rúk zahraničnej spoločnosti. Závery vyšetrovania sa očakávajú 15. augusta.

Protesty proti prebratiu vedie najznámejšia islandská speváčka Björk Gudmundsdottir. Kritici obviňujú Magmu z obchádzania zákonov o zahraničnom vlastníctve. Proti odkúpeniu iniciovali petíciu, ktorú podpísalo už viac ako 14 tis. ľudí. Podľa ich slov by mala geotermálna energia zostať v islandských rukách.

Postoj islandskej vlády je nejednotný. Niektorí členovia Ľavicovej zelenej strany pohrozili rozpadom koalície, ak dôjde k uskutočneniu transakcie.

Predaj islandského koncernu, ktorý pokrýva desatinu energetickej spotreby krajiny, prišiel v čase, kedy sa ekonomika dostala do krízy. Tá otvorila dvere zahraničnej firme, pričom investícia sa chápala ako krok smerom k hospodárskej obnove.

Magma začala budovať svoju pozíciu na islandskom energetickom trhu už pred rokom. V máji 2010 deklarovala ochotu prevziať takmer celú kontrolu nad HS Orka, čím zdvihla jej cenu na viac ako 500 mil. dolárov. V nej je započítané i prevzatie existujúceho dlhu vo výške 186,7 mil. dolárov.

Island je krajinou s obmedzeným počtom domácností a nadbytkom energetických zdrojov. Preto sa väčšina vyrobenej elektrickej energie využíva v priemysle. Vďaka relatívne lacnej energii sa stáva atraktívnou destináciou pre energeticky náročné odvetvia, najmä hlinikárne.