Jadro bude v Bulharsku predmetom referenda

Vláda v marci tohto roku rozhodla o zrušení projektu novej atómovej elektrárne v Belene, ktorého plány siahali ešte do 70 rokov 20. storočia. Odôvodnila to nezáujmom zahraničných investorov, keďže jediným partnerom v projekte je ruská štátna firma Atomstrojexport.

Moskva už kvôli zrušeniu plánov prípad predložila Medzinárodnému arbitrážnemu súdu, pričom žiada o kompenzáciu vynaložených nákladov vo výške 1 miliardy eur.  

Opozičná socialistická strana v Bulharsku dlho požadovala vypísanie referenda, v ktorom by sami obyvatelia rozhodli o zrušení alebo pokračovaní výstavby. Na pozadí zvyšovania cien elektriny a nezamestnanosti upozorňuje na rast vládnych výdavkov na tejto projekt.

V stredu (24.10.) parlament hlasoval v prospech vypísania plebiscitu, pričom za bolo 106 poslancov, proti 7 z nich. Socialisti sa pritom tohto hlasovania nezúčastnili s odvolaním na to, že vláda zmenila referendovú otázku.

Stredo-pravicová vláda premiéra Bojko Borisova rozhodla, že otázka v plebiscite bude znieť nasledovne: Mali by sme v Bulharsku rozvíjať jadrovú energiu výstavbou novej atómovej elektrárne? Pôvodné znenie hovorilo o rozvoji „výstavbou novej elektrárne v areáli Belene“, nové znenie ale nehovorí špecificky o žiadnom projekte.

Hlas ľudu

V polovici októbra povedali nie novej atómovej elektrárni obyvatelia Litvy. V júni 2011 Taliani odmietli obnovu sektora jadrovej energetiky, od ktorej odstúpili po referende v roku 1987 konanom po havárii v Černobyle.

Otázna bude platnosť bulharského referenda kvôli požiadavke vysokej účasti, ktorá by mala zodpovedať počtu voličov z posledných parlamentných volieb  – 4,25 miliónov z celkovej populácie 7,3 milióna.

„Je úplný nezmysel očakávať, že sa do referenda zapojí tak veľa ľudí,“ uviedla analytička na politiku Univerzity v Sofii Rumiana Kolarova.

Mnoho Bulharov si od atómovej energie sľubovalo nižšie ceny elektriny. V krajine sú momentálne v prevádzke dva bloky elektrárne Kozloduj. Ich súčasná spoločná inštalovaná kapacita 1920 MWe by sa mala po modernizácii do roku 2014 zvýšiť na 2200 MWe.

Prezident Rosen Plevneljev má teraz mesiac na to, aby stanovil termín referenda. Pravdepodobne to bude v priebehu januára 2013.

(EurActiv/Reuters)