Jadro zažíva v Európe renesanciu

Hlavným advokátom jadra na európskej úrovni je Francúzsko. [EPA-EFE/Jean-Francois Badias / POOL MAXPPP OUT]

V posledných dvoch rokoch sa podarilo zástancom jadrovej energie v EÚ presadiť niekoľko zmien, ktoré môžu posilniť postavenie jadra v európskom energetickom mixe. Ešte pred pár rokmi pritom tento zdroj vyzeral byť na ústupe.

Text je súčasťou Týždňa v európskej ekonomike, ktorý pripravuje EURACTIV Slovensko pre Denník N.

Produkcia jadrovej energie – svet a EÚ-27

Zdroj: Our world in data

O čo ide

Jadrová loby v Európe bola v posledných dvoch rokoch aktívna, a úspešná. Hoci politickou prioritou ostáva rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, jadro sa presadilo ako „prechodný zdroj“, ktorý pomôže zaistiť energetickú bezpečnosť, zbaviť Európu závislosti od Ruska a znížiť uhlíkovú stopu.

Jeho hlavným advokátom na európskej úrovni je Francúzsko. Vo februári zorganizovali stretnutie ministrov energetiky jedenástich krajín s cieľom brániť záujmy využívania atómovej energie. V marci sa k nim pridalo Belgicko a Taliansko.

Okrem toho, že „jadrová aliancia“ súťaží o politický vplyv so skupinou „Priateľov obnoviteľných zdrojov“, na treťom stretnutí v máji sa zaviazala postaviť 30 až 45 nových jadrových reaktorov vrátane malých modulárnych reaktorov.

V júli sa skupina stretla opäť. Komisiu vyzvala, aby sa v budúcich návrhoch klimatickej legislatívy stavala k jadru rovnako ako k obnoviteľným zdrojom.

Vypúšťanie rádioaktívnej vody z elektrárne Fukušima rozdeľuje Tichomorie

Japonská vláda začne vypúšťať kontaminovanú vodu z elektrárne Fukušima do Tichého oceána. Predtým bude zriedená a zbavená väčšiny rádioaktívnych prvkov okrem trícia, ktoré je ťažké oddeliť od vody. Proti sú miestni rybári aj Čína.

Čo zatiaľ dokázali (a čo sa nepodarilo)

Prvým dôležitým víťazstvom advokátov jadra bolo zaradenie atómovej energie medzi „prechodné“ zdroje v rámci európskej zelenej taxonómie, ktoré začalo platiť 1. januára 2023. Investičným projektom to uľahčí prístup k financovaniu.

Pri rokovaniach o revízii smernice o obnoviteľných zdrojoch (RED III) sa Francúzsko snažilo presadiť, aby sa na krajiny s vysokým podielom „nízkouhlíkových zdrojov“ (teda jadra) vzťahoval nižší povinný podiel OZE. Nepodarilo sa to a členské krajiny sa s europarlamentom dohodli na tom, že pre všetkých bude platiť 42,5-percentný limit minimálneho podielu OZE do roku 2030 (namiesto 45 percent navrhnutých Komisiou).

Jednou z priorít Francúzska (a ďalších projadrových krajín) je podpora vodíka vyrobeného s využitím atómovej energie (tzv. modrý vodík; zelený vodík je vyrobený len s využitím elektriny z OZE). Paríž v máji dokonca zablokoval prijatie revízie smernice RED III pre obavu, že neposkytuje dostatočné garancie pre modrý vodík. Ustúpil až po tom, ako v polovici júna dostalo Francúzsko od Európskej komisie oficiálnu deklaráciu uznávajúcu úlohu jadra v dekarbonizácii. K modrému vodíku sa v aktualizovanej národnej stratégii prihlásilo dokonca aj Nemecko.

Ďalším frontom je schvaľovanie Aktu o klimaticky neutrálnom priemysle (NZIA), ktorý Komisia navrhla v marci. Má stanoviť zoznam preferovaných technológií pre rozvoj nízkoemisného priemyslu. V pôvodnom zozname „strategických technológií“ sa jadro nenachádzalo. V polovici júla však po intenzívnom lobingu europoslancov zo širokého spektra politických skupín spravodajca legislatívy v europarlamente navrhol, aby sa k nemu pristupovalo rovnako ako k technológiám OZE. Pre „jadrovú alianciu“ je to len začiatok cesty, pozíciu musí schváliť europarlament a musia presvedčiť aj členské krajiny. Proti je napríklad Nemecko, ktoré sa obáva, že atómová energia tým získa rovnaký prístup k európskym peniazom ako obnoviteľné zdroje.

Do konca roka chce Únia schváliť reformu trhu s elektrickou energiou. Ak prejde navrhnutá verzia, môže uľahčiť financovanie budúcich jadrových projektov.

Česko chce mať do roku 2032 prvý malý modulárny reaktor

Cieľom výstavby je zvýšiť energetickú bezpečnosť aj ochrániť klímu, tvrdí Praha. Projekt už podporil aj český prezident Petr Pavel.

Čo bude nasledovať

V dekarbonizačných cieľoch do roku 2030 sa jadrovej loby podarilo vytvoriť priestor pre atómovú energiu, ten sa pokúsi rozšíriť pri rokovaniach o cieľoch do rokov 2040 a 2050. Dôležitý bude výsledok volieb do Európskeho parlamentu, zostavovanie novej Komisie a jej programu v lete a na jeseň 2024.

Nálada sa mení aj v členských krajinách. V Holandsku sa vytvoril silný konsenzus o potrebe rozvoja jadra, Švédsko, ktoré bolo v otázke donedávna neutrálne, začína jadro otvorene brániť. Z pôvodných jedenástich krajín sa jadrová aliancia rozrástla na 15 plus pozorovatelia.

Partneri témy

O téme Energetika môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.