Janukovič chce hovoriť o plyne a flotile

Viktor Janukovič

Kyjev a Moskva by mohli založiť spoločné konzorcium, ktoré by sa podieľalo na manažmente ukrajinských plynovodov a rozhodovaní. Naznačil to víťaz prezidentských volieb na Ukrajine Viktor Janukovič. Podľa vlastných slov, rád by zlepšil energetické vzťahy s Kremľom.

Janukovič ponúka za posilnenú energetickú spoluprácu predĺženie nájomnej zmluvy pre ruskú Čiernomorskú flotilu a jej kotvenie v krymskom prístave Sevastopol. Námorná základňa na Ukrajine je jednou z najväčších, ktorú má ruská armáda v zahraničí. Súčasne, moskovskí lídri považujú prítomnosť Čiernomorskej flotily na Kryme za záruku, že sa Ukrajina nestane členom NATO.

„Musíme sa vrátiť k priateľskému strategickému formátu našich vzťahov [s Ruskom] a pracovať na benefitoch pre obe krajiny,“ vyhlásil Janukovič v štátnej televízii Vesti-24.

„Je veľmi dôležité, aby sme preskúmali mnoho otázok, povedal by som, v rámci jedného balíka.“ Nevylúčil, že by súčasťou „balíka“ mohlo byť i predĺženie nájomnej zmluvy pre ruskú flotilu v sevastopolskom prístave po roku 2017.

Viacero analytikov predpokladá, že Janukovič sa usiluje najmä o nižšiu cenu za dodávky plynu z Ruska. Dodávky za svetové ceny sú totiž významnou položkou a záťažou pre ukrajinské verejné financie.

Janukovič chce s ruskými partnermi diskutovať aj plynovodoch, ktoré chce štátny monopol Gazprom stavať v zahraničí, aby tak obišiel Ukrajinu. Štatút tranzitnej krajiny chce zvolený prezident zabezpečiť vytvorením už spomenutého konzorcia s Ruskom, do ktorého by prizval aj EÚ. Výsledkom by malo byť ruské spolurozhodovanie o ukrajinských plynovodoch, zachovanie príjmov Ukrajiny z tranzitu, ako i posilnenie energetickej bezpečnosti krajín EÚ.

Ak by sa konzorcium vytvorilo, Rusko a EÚ „by získali kontrolu a manažment nad plynárenským prepravným systémom a tak i garanciu bezpečnosti dodávok. A toto by úplne vyhovovalo, pretože my by sme nestratili objem tranzitu, čo by znamenalo, že by sme dosiahli svoje hospodárske záujmy,“ doplnil budúci prezident.

EurActiv/Reuters