Japonci odstavili posledný jadrový reaktor

Prevádzkovateľ Hokkaido Electric Power začal v sobotu s odstávkou posledného aktívneho reaktora v krajine – bloku 3 v atómovej elektrárni Tomari na severe Japonska s výkonom 912 megawattov. Niekdajší tretí najväčší svetový spotrebiteľ nukleárnej energie je tak po prvýkrát od mája 1970 bez dodávok elektriny z jadra.

Bezjadrové Japonsko vtedy trvalo päť dní, pretože sa vykonávala údržba  na oboch reaktoroch, ktoré na prelome 60. a 70. rokov fungovali v oblasti Tokaimura.

Havária v elektrárni Fukušima-I v marci 2011 a jej dôsledky viedli k únikom radiácie, čo otriaslo dôverou verejnosti v jadrovú energiu. Občianska spoločnosť tvrdo odmieta reštartovanie reaktorov, ktoré sa odstavili s dôsledku pravidelnej kontroly prevádzky a vykonania záťažových testov. Blok 3 v Tomari odstavili v priebehu víkendu tiež z dôvodu pravidelnej údržby.

Minister obchodu a priemyslu Jukio Edano a ďalší traja ministri sa snažia presvedčiť občanov o potrebe znovu naštartovať výrobu v dvoch nečinných reaktoroch elektrárne Oči v prefektúre Fukui, ktoré patria k najnovším blokom v Japonsku.

V rozhovore pre denník Nikkei Business minister koncom apríla varoval, že Japonsko by sa malo toto leto pripraviť na pravidelné výpadky elektrickej energie. Dôvodom majú byť vysoké letné teploty.  Obnova v dvoch reaktoroch, ktoré boli v prevádzke od 90. rokov,  by podľa neho mohli stlmiť výpadky v očakávaných horúcich mesiacoch takmer o 20 %.

Po minuloročnej nehode neobnovil činnosť žiaden japonský reaktor, keďže na opätovné spustenie je potrebný aj súhlas miestnych obyvateľov. Jun Arima, vedúci japonskej organizácie pre zahraničný obchod JETRO, na nedávnej konferencii v Bruseli hovoril o „široko rozšírenej nukleárnej fóbii“ v krajine.

Reakcie jednotlivých európskych krajín sa líšia – od rozhodnutia odstaviť postupne z prevádzky všetky atómové elektrárne v Nemecku, po rozhodnutia o výstavbe nových elektrární v Poľsku či Turecku. Výsledky prebiehajúcich stress testov v Únii budú známe neskôr než sa očakávalo. (EurActiv, 27.04.2012)

Merania radiácie v školách

Výpadky v dodávkach si Japonci zažili aj minulé leto. V noci boli mestá bez osvetlenia a podniky pracovali počas víkendov. Tohtoročná situácia by podľa odborníkov mala byť ešte ťažšia a môže mať aj dlhodobý vplyv na japonskú ekonomiku.

Podľa denníka Asahi chce vláda do polovice mája vypracovať odhad nedostatku elektrickej energie v lete a následne zverejniť plán, ktorý bude obsahovať aj povinné znižovanie spotreby elektriny.

V neprospech vládnych argumentov o bezpečnosti  a potrebe jadrových elektrární ale zaznievajú výsledky meraní radiácie, ktoré sa v posledných mesiacoch, čiže približne rok po havárii vo Fukušime-I, uskutočnili vo viacerých školách v regióne na severovýchode krajiny.  zvýšené hodnoty radiácie.

Tlačová agentúra Kjódo s odvolaním sa na miestnu občiansku organizáciu v pondelok (7.5.) informovala, že vo viac ako 20 školách, vrátane piatich materských a 14 základných škôl, v meste Kórijama objavili miesta, na ktorých môže radiácia presiahnuť medzinárodne odporúčanú hornú hranicu žiarenia.

Školy dostali v januári pokyn, aby okrem pravidelných meraní na školských dvoroch a v triedach merali aj hodnoty žiarenia vo vyhĺbeninách, plotoch a kanáloch. Len v apríli školské úrady zrušili nariadenie, podľa ktorého nemohli žiaci stráviť na školských dvoroch viac ako tri hodiny denne. Na základe nových meraní teraz organizácia žiada, aby toto obmedzenie znova zaviedli.

(EurActiv/Reuters/DPA/TASR)