Skupina členských štátov žiada, aby bolo z projektov Transeurópskych energetických sietí (TEN – E) vylúčené financovanie ropnej a plynovej infraštruktúry. Prioritou má byť naopak dekarbonizácia energetického systému, tvrdia krajiny v neformálnej deklarácii.
Varovanie členských štátov prichádza v rámci diskusie o novelizovanom nariadení Únie o transeurópskych energetických sieťach (Trans-European Networks for Energy – TEN-E). V rámci neho sú definované kľúčové energetické projekty spoločného záujmu (Projects of Common Interest – PCI), ktoré by mali Európsku úniu priblížiť k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050.
PCI sú zvýhodnené zrýchleným udeľovaním povolení, efektívnejším regulačným postupom a majú garantovanú podporu z európskych verejných zdrojov.
Neformálnu deklaráciu proti zaradeniu fosílnej infraštruktúry medzi projekty spoločného záujmu podpísalo 11 členských štátov po rokovaniach v Bruseli v stredu (5. mája). Medzi signatármi sú Rakúsko, Belgicko, Nemecko, Dánsko, Estónsko, Írsko, Luxembursko, Lotyšsko, Holandsko, Španielsko a Švédsko.
Návrh Komisie z decembra minulého roku nezmieňuje projekty ropnej a plynovej infraštruktúry. Ponecháva však možnosť financovania vodíkových sietí. Na prepravu vodíka má podľa plánov eurokomisie slúžiť upravená plynárenská infraštruktúra.
Návrh momentálne skúma Európsky parlament a členské štáty EÚ. Práve tie budú mať posledné slovo, či sa nakoniec návrh schváli na európskej úrovni. Štáty podpísané pod deklaráciou preto hovoria o revízii nariadenia TEN-E ako o „lakmusovom papieriku“ odhodlania Únie dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.
Uviaznutie investícií
Ak chce Únia do roku 2030 znížiť emisie o viac ako polovicu a do 2050 dosiahnuť čisté nulové emisie, musí úloha fosílnych palivá v energetickom systéme klesať, argumentujú členské štáty.
„Luxembursko je hrdé, že môže byť súčasťou tejto deklarácie spolu s Dánskom a deviatimi ďalšími členskými štátmi, ktoré si myslia, že fosílne palivá nie sú naša budúcnosť,“ napísal luxemburský minister energetiky a priestorového plánovania Claude Turmes na svojom twitterovom účte.
Cieľom TEN-E by malo byť postupné znižovanie závislosti Európy na dovoze fosílnych palív, upozorňujú signatári. Zdôrazňujú, že investície v najbližších rokoch budú mať zásadný vplyv na vývoj v energetike v nasledujúcich desaťročiach.
Plynovody majú totiž životnosť asi 50 rokov a plynové elektrárne fungujú viac ako 20 rokov, upozorňujú štáty v deklarácii. Znamená to, že investície uskutočnené v tomto desaťročí budú ovplyvňovať charakter energetiky ešte v roku 2040.
Ďalšie financovanie fosílnej infraštruktúry povedie k uviaznutiu investícií, vystríhajú štáty v deklarácii.
V otázke podpory zemného plynu ako prechodného paliva na ceste k uhlíkovej neutralite sú členské štáty rozdelené. Vzhľadom na protichodné názory sa Európska komisia rozhodla odložiť svoje rozhodnutie o tom, či plyn je alebo nie je prechodné palivo, do konca roka 2021.