Šefčovič: Nechceme jednotného európskeho regulátora

Zdroj: TASR

„Naša ambícia nepozostáva z toho, že by sme chceli jedného európskeho regulátora,“ vyhlásil slovenský podpredseda Komisie Maroš Šefčovič na dnešnom zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti.

Reagoval tak na otázky viacerých poslancov, ktorí sa obávali presunu právomocí na európsku úroveň, čím by sa „stratil sociálny rozmer regulácie.“ Spoločný regulátor by pri cenotvorbe podľa poslancov nemusel brať ohľad na rozdielnu ekonomickú situáciu členských krajín.

Podobnú obavu vyjadrila aj slovenská vláda v rámci neformálnej konzultácie k projektu Energetickej únie, ktorú v marci spustilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Výsledky dnes zverejnil portál energia.sk.

„Cieľom energetickej únie je posilnenie právomocí Agentúry pre spoluprácu národných regulátorov (ACER), hlavne v tej oblasti, ktorá je cezhraničná a má ten európsky element,“ vysvetli Šefčovič.

Priemysel, energetické firmy ale aj operátori prenosových sústav podľa slovenského podpredsedu Komisie jednoznačne podporili takýto vývoj. Dôvodom má byť uplatňovanie Tretieho energetického balíčka EÚ, ktorý viedol k oddeleniu výroby,  prevádzky a vlastníctva infraštruktúry.

Ako príklad uviedol zdĺhavé rozhodnutia o prepojení elektrických sústav medzi Českom a Slovenskom, ale aj Poľskom, či Maďarskom. „Na politickej úrovni sme si mysleli, že je všetko vyriešené, ale pri technickej špecifikácii sa ukázalo, že by úloha takejto agentúry mohla byť dôležitá,“ povedal.

ACER by mal „motivovať národných regulátorov, posúvať, hľadať riešenia a tlačiť na to, aby sa takéto rozhodnutia prijali,“ dodal Šefčovič.

Ďalšou posilnenou právomocou agentúry by mohla byť harmonizácia metodológie a sieťových kódov národných regulátorov. Tým sa určia presné pravidlá zberu štatistických dát, ktoré Eurostat používa na porovnávanie cien energií naprieč EÚ.

Šéf slovenského regulačného úradu Jozef Holjenčík sa napríklad domnieva, že práve rozdielne dáta prispeli k tomu, že Komisia považuje Slovensko za krajinu s najvyššími koncovými cenami elektrickej energie pre priemysel.

O tom, čo prinesie Energetická únia pre jednotlivé členské krajiny chce Šefčovič rokovať na „šnúre“ po EÚ, ktorá začne už v polovici mája 2015. Vypočuje si tak názory vlády, ale aj zástupcov priemyslu a občianskej spoločnosti.

"Každá členská krajina má svoje plusy aj mínusy, budú pre ne dôležité rôzne priority. My predstavíme svoj pohľad, teda ako vidíme danú členskú krajinu z pohľadu Energetickej únie. Vypýtame si od členských krajín názor a vyhodnotíme, či sa naše pohľady zhodujú, či priority, ktoré si musíme spoločne stanoviť, sú rovnaké," dodal po skončení zasadania.

EurActiv/TASR