Juncker žiada Čínu o rýchle riešenie na trhu s oceľou

G20, čína, oceľ

Spoločná fotka lídrov G20 Hangzhou. FOTO-TASR/AP (Ng Han Guan)

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyzval Čínu, aby prijala kroky na zníženie súčasnej nadprodukcie ocele, ktorá poškodzuje oceliarsky priemysel v ostatných krajinách. Informovali o tom agentúra AP a server wsj.com.

Záujmy oceliarskeho priemyslu

Juncker, ktorý sa zúčastňuje na summite skupiny G20 vo východočínskom meste Chang-čou, v nedeľu 4. septembra uviedol, že “sa urýchlene musí nájsť riešenie” v otázke nadmernej produkcie ocele, ktorá podľa obchodných partnerov Pekingu likviduje pracovné miesta na ich trhoch. Zároveň v tejto súvislosti vyzval Čínu, aby pristúpila na celosvetový monitorovací mechanizmus.

Juncker dodal, že je “pripravený brániť záujmy európskeho oceliarskeho priemyslu a jeho zamestnancov”. Pripomenul, že v rámci Európy prišiel tento sektor v posledných rokoch o desaťtisíce pracovných miest, pričom čiastočne sa pod to podpísalo nerešpektovanie pravidiel zo strany Pekingu.

Ešte pred summitom G20 európski lídri avizovali, že chcú pripomenúť problém „nadbytočných kapacít v oceliarskom sektore“. Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk to, ktorý v utorok 30. augusta adresovali európskym lídrom. Táto otázka sa má podľa agentúry Reuters dostať aj do záverov summitu.

Najväčší výrobca ocele na svete

Čína, ktorá je najväčším producentom ocele na svete, zvýšila vývoz tejto komodity do krajín EÚ za posledné dva roky na dvojnásobok. Pritom dopyt v tejto oblasti v Európskej únii klesol pod úroveň spred krízového roka 2008. V dôsledku toho klesli ceny ocele v EÚ za posledné dva roky zhruba o 40 %.

Podľa Svetovej asociácie ocele (WSA) za sedem mesiacov tohto roka vyprodukovala Čína 466 miliónov ton ocele, čo predstavuje zhruba polovicu celosvetového objemu produkcie. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka síce Peking produkciu ocele znížil, ale len o 0,5 %. Na porovnanie, zvyšok sveta znížil svoj objem produkcie o 1,2 %.

Otázku čínskej nadprodukcie ocele spája EÚ s udelením štatútu trhovej ekonomiky pre túto ázijskú krajinu. Podľa najnovšej analýzy dublinského think-tanku European Institute for International and European Affairs je udelenie štatútu skôr politickou ako ekonomickou otázkou.