Kapacita energie z OZE sa do roku 2025 zdvojnásobí

Foto: www.mmisso.com

Výročný prehľad v oblasti obnoviteľných zdrojov analytickej firmy Frost & Sullivan uvádza, že kapacita energie z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) sa do roku 2025 zvýši zo 1,566 gigawattov zaznamenaných v roku 2012 až na 3,203 gigawattov.

Ročné tempo rastu by tak mohlo dosiahnuť až 5,7%. Frost & Sullivan sa tak pridávajú k rade štúdií, ktoré potvrdzujú rastúci význam zeleného sektora.

Najdôležitejšími zdrojmi energie v rámci OZE budú v najbližších 10 rokoch slnečné, veterné a vodné projekty. Solárne technológie budú do roku 2025 tvoriť približne 33,4% všetkej kapacity z OZE nasledované veternou energiou s 32,7% a hydroelektrárňami s 25,3%.

Ostatné technológie obnoviteľných zdrojov energie, ako sú napríklad na Slovensku populárna biomasa, či geotermálna a morská energia by podľa očakávaní mohla poskytnúť iba 8,6% nových kapacít.

Jedným z najdôležitejších faktorov rýchleho rozvoja trhu s OZE je podľa analýzy najmä znižovanie cien technológií.  Napríklad náklady na fotovoltické moduly podľa odhadov klesli od roku 2008 až o celých 70%, čím sa stali konkurencieschopnými tradičným  elektrárňam spaľujúcim fosílne palivá.

Ďalším dôležitým faktorom je podpora rozvoja OZE zo stany vládnych orgánov. Len v posledných rokoch sa počet krajín, ktoré majú takéto podporné schémy zvýšil z 50 na 130.

Kombinácia klesajúcich dotácií vo vyspelých krajinách, ako sú napríklad členské štáty EÚ, a relatívne vysokého hospodárskeho rasu rozvíjajúcich sa ekonomík podľa analytikov z Frost & Sullivan znamená, že krajiny svetového juhu budú na trhu s OZE zohrávať čoraz významnejšou úlohu.