Kaspický plyn je bližšie k Európe, zastaviť ho môže nová talianska vláda

Inaugurácia TANAP v strednom Turecku [EPA-EFE/Tumay Berkin]

Plynovod, ktorý má diverzifikovať dodávky plynu do Európy, označili talianski ministri za zbytočný. 

Prezidenti Turecka, Azerbajdžanu a Gruzínska sa v utorok 12. júna stretli v strednom Turecku, aby slávnostne uviedli do prevádzky Transanatólsky plynovod. TANAP, ktorý pokrstili Recep Tayyip Erdogan, Ilham Alijev a Giorgi Margvelašvili, privádza plyn z kaspického náleziska Shah Deniz-2 na turecko-grécku hranicu. Tam sa má TANAP napojiť na Transjadranský plynovod (TAP), ktorý je ešte vo výstavbe. Dĺžka TANAP je 1 850 kilometrov.

Európska komisia vníma uvedenie TANAP do prevádzky ako dôležitý medzistupeň pre zaistenie dodávok kaspického plynu na európske trhy už od roku 2020. V rozhovore pre TASR to uviedol podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Slovenský komisár pripomenul, že TANAP je súčasťou väčšieho energetického projektu známeho ako južný plynovodný koridor. Ten má znížiť závislosť Európanov od dodávok ruských uhľovodíkov. Južný koridor má do Európskej únie priviesť 10 BCM kaspického plynu ročne.

Budovanie európskeho úseku južného koridoru však môže ohroziť nová talianska vláda. Dvaja ministri nominovaní Hnutím piatich hviezd totiž minulý týždeň označili TAP za zbytočný projekt.

Šefčovič: Je to strategický projekt

„Projekt južného koridoru sme od začiatku považovali za jeden zo strategických spôsobov ako zabezpečiť diverzifikáciu dodávok plynu do Únie,“ uviedol Šefčovič.

Kaspický plyn naráža na ceste do Európy na ľudské práva

Nad diverzifikáciou dodávok plynu do Európy visí čoraz viac otáznikov.

Vyjadril presvedčenie, že ide o dôležitý míľnik v európskej energetike, lebo ak od utorka môžeme vidieť komerčné využitie kaspického plynu v Turecku, je to len medzizastávka na trase, ktoré vedie cez Grécko a Albánsko do Únie. Plynovodná sústava má ústiť v talianskej Apúlii, kde sa napojí na hlavné európske plynovodné magistrály.

„Diverzifikujeme dodávky, pripájame sa k mimoriadne bohatému regiónu na plyn. Začíname s Azerbajdžanom, ale je možné, že v budúcnosti by mohli uvažovať, že sa pripoja aj ďalšie plynom dobre zásobené krajiny ako Turkménsko a Irán,“ skonštatoval Šefčovič.

Na otázku TASR, ako pokračuje budovanie ďalších úsekov južného plynového koridoru, Šefčovič uviedol, že výstavba intenzívne pokračuje v Grécku a Albánsku a pripravuje sa dobudovanie koncového bodu v Taliansku.

„Práce idú podľa harmonogramu. Zatiaľ máme všetky indície, že sa nám podarí využívať kaspický plyn v európskej plynovodnej sústave od roku 2020,“ uviedol Šefčovič.

Costa: TAP je nezmyselný

Nový taliansky minister životného prostredia Sergio Costa sa však vyslovil za previerku európskej časti južného koridoru, TAP.

Únia dostala studenú sprchu, Gazprom chce vstúpiť do plynovodu TAP

Plynovod z Turecka do Talianska mal pôvodne privážať plyn z Azerbajdžanu.

„Vzhľadom na (našu) energetickú politiku, klesajúci dopyt po plyne, vyzerá dnes ten projekt (TAP) ako nezmyselný,“ napísal Costa v odpovediach na otázky agentúry Reuters. Costu podporila ministerka pre južné Taliansko Barbara Luzziová, podľa ktorej je TAP zbytočné environmentálne riziko vzhľadom na nadmernú plynovodnú kapacitu Talianska. Oboch ministrov do novej vlády nominovalo Hnutie piatich hviezd.

Ako píše agentúra, akékoľvek talianske rozhodnutie o TAP by podliehalo aj súhlasu ďalších ministrov. Hnutie piatich hviezd kladie väčší dôraz na obnoviteľné zdroje a životné prostredie ako jeho koaličný partner Liga. Tá tradične podporuje veľké infraštruktúrne politiky. Obe strany majú vytvoriť špeciálny výbor, ktorý bude riešiť sporné body týkajúce sa „realizácie a dokončenia verejných prác národného významu“.

Doteraz sa v Taliansku diskutovalo len o presmerovaní TAP v rámci krajiny, pretože v Apúlii čelí miestnym protestom. Konzorcium, ktoré ho stavia, v minulosti takúto možnosť odmietlo s tým, že projekt by to zdržalo o štyri až päť rokov.

Maďarsko chce viac spolupráce s Azerbajdžanom. Zaujíma ho plyn

Šéf azerbajdžanskej diplomacie Elmar Mammadyarov rokoval so svojím maďarským partnerom.