Kazachstan: Nabucco potrebuje skutky, nie slová

zdroj: flickr, autor: Tiddler

„O Nabuccu sa v Európe hovorí veľa [..] ale v skutočnosti sa robí málo,“ vyhlásil v nedeľu Nursultan Nazarbájev, kazachstanský prezident. Jeho slová, ktoré odmietol označiť za kritiku, sa objavili vo vyhlásení, ktoré vydal spoločne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Tá za ostatných päť dní absolvovala pracovnú cestu do Ruska, Kazachstanu a Číny.

Kazachstan je po dve desaťročia, nepretržite od rozpadu sovietskeho bloku, blízkym spojencom Ruska. Napriek tomu je energetika čas od času „jablkom sváru“ medzi Nazarbájevom a kremeľskými lídrami. Kazachstan má záujem pripojiť sa k projektu Nabucco, ktorý je konkurenciou, i keď symbolickou, voči plynovodom ruského Gazpromu.

Ak sa má Kazachstan pripojiť k Nabuccu, bude to znamenať potrebu rozšíriť podmorskú kaspickú infraštruktúru alebo vybudovanie terminálu na skvapalnený zemný plyn LNG, uviedol Nazarbájev. Nabucco by sa pritom malo spustiť už na konci roka 2014.

Okrem Kazachstanu sa za potenciálnym dodávateľov zemného plynu pre Nabucco považujú i Azerbajdžan, Turkménsko a Irán.

Nazarbájev sa nemeckej kancelárke „posťažoval“ i na malý záujem nemeckých firiem investovať v jeho krajine. Krajina by podľa neho privítala najmä investorov v metalurgickom a chemickom priemysle. Nemecká kancelárka prisľúbila „podporovať nové obchody so štátnymi garanciami pre export“.

EurActiv/Reuters