Keď obaly slúžia ako batérie

„Priemysel pociťuje veľkú potrebu nie drahých a environmentálne nezávadných mikro-zdrojov energie, ktoré možno použiť, napríklad, v obaloch na potraviny. Enzymatické palivové články, na ktoré možno umiestniť potlač, sú voči životnému prostrediu priateľské zdroje energie pre senzory [umiestnené] v potravinárskych obalových materiáloch, ktoré môžu monitorovať kvalitu zabaleného produktu,“ hovorí Matti Valkiainen z Technického výskumného centra Fínska (VTT).

Valkiainen je riaditeľom výskumného projektu, ktorého cieľom bolo vyvinúť inteligentné obalové materiály, schopné produkovať elektrickú energiu. Ako informovala Fínska agentúra pre financovanie technológií a inovácií (Tekes), výskum sa nachádza v záverečnej fáze a obaly budú môcť byť čoskoro uvedené na trh. Dôkazom je i fakt, že Japonsko inováciu uznalo ako jednu z najlepších na tomto poli.

Inteligentné obaly, ktoré slúžia ako palivové články, vyrábajú energiu za pomoci enzýmov a organických látok, napríklad cukru. V praxi sa obal ponáša na tenký list papiera, ktorý pozostáva z niekoľkých vrstiev. Tekes informuje, že najmenší takýto mikročlánok nie je hrubší než milimeter a jeho plocha je podobná ploche poštovej známky.

Prednosťou inteligentných obalov je aj ich neškodnosť voči životnému prostrediu. „Na rozdiel od mnohých batérií, enzymatické palivové články neobsahujú materiály, ktoré škodia životnému prostrediu a preto sú z pohľadu odpadu bezpečnou alternatívou. Naviac, ich spaľovaním sa nevytvárajú škodlivé zlúčeniny,“ dopĺňa Valkiainen.

Na projekte inteligentných obalov sa spolupodieľali Technické výskumné centrum Fínska (VTT), Univerzita Åbo Akademi a Helsinská technická univerzita (TKK). Financovanie výskumu je kryté z Programu palivových článkov agentúry Tekes.