Kiska na summite Trojmoria kritizoval plynovod Nord Stream 2

Slovenský prezident Andrej Kiska [EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA]

Americký prezident tentokrát na summit 3SI neprišiel. Európanov však vyzval, aby nakupovali americký plyn, slovenský prezident to privítal.

Prepájanie Európy cestami, železnicami, ale aj plynovodmi s cieľom ešte viac zjednotiť celú Európu. Aj o tom bol summit Iniciatívy troch morí (3SI), ktorý sa konal v utorok 18. septembra v Bukurešti.

Slovensko zastupoval prezident Andrej Kiska, ktorý sa po rokovaní vyslovil za diverzifikáciu dodávok zemného plynu tak, aby Slovensko nebolo závislé od Ruska.

Rusko nedodržuje dohody

Summit Trojmoria bol podľa Kisku najmä o tom, ako ešte viac poprepájať Európu.

„Keď hovoríme o spájaní Európy, keď hovoríme o spájaní severu s juhom, máme ešte veľmi veľa čo doháňať. A to nehovoríme len o cestách, hovoríme o spájaní železnicami, hovoríme o spájaní plynovodov,“ dodal Kiska.

Na summite Kiska v tejto súvislosti opäť skritizoval výstavbu plynovodu Nord Stream 2, ktorý podľa neho vytvára ešte väčšiu závislosť od ruského plynu. Víziou je vytvoriť takú diverzifikáciu, aby Slovensko nebolo závislé od Ruska, podotkol prezident.

Analytik: Energetická politika Nemecka zlyháva, Nord Stream 2 sa nepostaví podľa plánu

Keby Európska únia vo výrobe elektriny nahradila uhlie plynom, splnila by cieľ COP21 už dnes, hovorí francúzsky energetický expert THIERRY BROS.

„Naším cieľom je vytvoriť zásobovanie plynu tak, aby sme nemohli byť vydierateľní. Vieme, že keď dochádza k strategickým záujmom Ruska, tak Rusko nedrží svoje dohody, a nechať sa vydierať energiou je to najhoršie, čo by sa nám mohlo stať,“ zdôraznil.

Americký plyn v Európe

Zároveň informoval, že v utorok 18. septembra sa začala výstavba plynového konektora s Poľskom, čo môže tiež pomôcť k diverzifikácii zdrojov plynu.

Diskutovalo sa aj o dodávkach LNG. „Je dôležité, že máme tento plyn; som veľmi rád, že Spojené štáty tento skvapalnený zemný plyn začínajú dovážať do Európy,“ skonštatoval Kiska.

Slovenský prezident absolvoval aj bilaterálne stretnutie s nemeckým ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom, s ktorým diskutoval o slovensko-nemeckej spolupráci.

„Nemecko je absolútne strategický partner pre Slovensko,“ poznamenal, pričom súčasný dobrý stav nemeckej ekonomiky je podľa neho pozitívnym signálom aj pre Slovensko.

Prepájanie plynovodov

Iniciatíva Trojmoria združuje 12 krajín Európskej únie – Poľsko, Chorvátsko, Maďarsko, Česko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Lotyšsko, Litvu, Estónsko a Rakúsko. Jej cieľom je posilnenie spolupráce pri rozvoji infraštruktúrnych prepojení regiónu v energetike, doprave a digitálnej oblasti.

Na summite sa ako čestný hosť zúčastnil aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a tiež americký minister energetiky Rick Perry. Na rokovaniach boli prítomní aj zástupcovia Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Svetovej banky.

3SI vznikla na popud poľskej a chorvátskej vlády, tento ročník 3SI je tretí. Vlajkovým projektom 3SI je prepojenie plynovodov zo severu na juh. Kostru infraštruktúry majú tvoriť existujúci terminál pre dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) v Poľsku a ďalší plánovaný terminál v Chorvátsku.

Poľský prezident vidí EÚ ako „spoločenstvo slobodných štátov“

Andrzej Duda sa v prejave vyslovil proti dvojrýchlostnej Európe, vyzdvihol projekt Trojmorie a zdôraznil dôležitosť východnej politiky pre bezpečnosť celej Únie.

Poľský terminál už prijal dodávky zo Spojených štátov. Prezident Andrzej Duda pred summitom povedal, že jeho krajina má za cieľ stať sa „energetickým hubom pre región východnej a strednej Európy ako súčasť Iniciatívy troch morí“.

Proamerická iniciatíva?

Lepšie plynovodné prepojenia majú zvýšiť energetickú bezpečnosť krajín medzi Ruskom a Nemeckom v čase, keď ich firmy spolu stavajú podmorský plynovod Nord Stream 2. Podľa niektorých analytikov a politikov má celá 3SI dokonca nemecký vplyv v Európskej únii.

Na tohtoročný summit však zavítal aj šéf nemeckej diplomacie.

Hostiteľ summitu, rumunský prezident Klaus Iohannis, v jeho predvečer povedal, že cieľom má byť aj posilniť transatlantické väzby. Na vlaňajšom summite vo Varšave sa zúčastnil americký prezident Donald Trump, podľa ktorého je 3SI „vskutku historickým míľnikom“. Spojené štáty budú podľa neho „silným spojencom a stabilným partnerom“ iniciatívy.

Tento rok Trump neprišiel, účastníkom však podľa EURACTIV.com zaslal pozdravný list, v ktorom ich vyzval na nakupovanie amerického LNG.