Komisia čelí súdu za podporu britskej atómovej elektrárne Hinkley Point

Zdroj: Wikipedia

Atómová elektráreň, ktorú postaví  francúzska energetická skupina Électricité de France (EDF) v Hinkley Point na juhozápade Anglicka je kľúčovou pri pláne britskej vlády nahradiť v najbližších desiatich rokoch približne pätinu starnúcich jadrových a uhoľných kapacít a výrazne tak znížiť emisie skleníkových plynov.

Brusel v októbri „odklepol“  návrh Británie garantovať EDF minimálnu výkupnú cenu energie 92,5 libry za megawatt hodinu vyrobenej v Hinkley Point po dobu najmenej 35 rokov. Francúzi by inak od investície v celkovej hodnote 22 miliárd eur odstúpili.  

Nemecká advokátska kancelária Beck Buttner Held (BBH) teraz spúšťa ofenzívu združenia energetických dodávateľov a obchodníkov voči rozhodnutiu Európskej komisie s odôvodnením, že takáto forma štátnej pomoci „narušuje hospodársku súťaž v únii.“ Združenie bolo pôvodne založené Greenpeace, ale vstúpia doň aj viaceré britské spoločnosti obchodujúce s obnoviteľnými zdrojmi energie.

Výkonný riaditeľ združenia Soenke Tangermann si myslí, že kauza Hinckley Point bude mať vplyv aj na ceny v Nemecku a varoval pred vytvorením precedensu.  „Na rozdiel od premiéra Davida Camerona si nemyslíme, že darček v podobe multimiliardovej úľavy na daniach je čisto britská záležitosť, “uviedol v stredu.

„Organizácia vyzve Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu na zrušenie rozhodnutia ihneď po jeho zverejnení Komisiou,“ dodal.

Podobný plán v januári oznámili rakúski vládni predstavitelia, ktorí prisľúbili začatie konania vo veci Hinkley Point do dvoch mesiacov od zverejnenia Komisiou.

Hinkley point opäť na stole

Európska komisia sa v najbližšej dobe bude možno opätovne zaoberať prípadom Hinckley Point. Britský minister pre energetiku a biznis, Matthew Hancock, pre denník Independent prezradil, že britská vláda „začala diskusiu“ o získaní tzv. „zlatej akcie,“ ktorá by priniesla určité rozhodovacie právomoci. Medzi ne patrí aj možnosť zablokovať zmenu vlastníctva jadrovej elektrárne, v prípade, že by sa francúzska spoločnosť EDF rozhodla svoj podiel predať.

Oddelenie britkej vlády pre energetiku a zmenu klímy „začalo rokovania s Komisiou o možnosti získania špeciálneho podielu na projekte Hinkley Point C,“ vyhlásil minister s tým, že britská vláda sa zaručuje, že obchod prebehne „plne v súlade s platnými právnymi predpismi EÚ.“

Zdroj blízky vláde pre Independent uviedol, že takýto neskorý postup je „veľmi zarážajúci“ a pripustil, že môže prispieť k ďalšej kritike projektu. Potvrdil však, že takého usporiadanie je „štandardné“ a nebude mať praktický vplyv na prípad štátnej pomoci.