Komisia ďalej trestá dumpovanú oceľ z Číny. Jej monitoring zatiaľ nefunguje

čínska oceľ, dubnický metalurgický kombinát

Dubnický metalurgický kombinát. FOTO-TASR

Ak Peking nezveličuje, európske opatrenia dosiahli svoj cieľ.

Zvýšené clá na oceľ podľa čínskeho ministerstva obchodu „vážne poškodzujú záujmy čínskych podnikov.“

Peking reagoval na pokračujúce ťaženie Európskej komisie proti jeho dovozu ocele. Tá totiž v piatok 7. októbra prijala nové antidumpingové opatrenia.

Komisii sa však nedarí naštartovať bilaterálnu monitorovaciu skupinu, ktorá má kontrolovať, či Čína plní svoje sľuby o znižovaní výrobných kapacít ocele.

Vyššie clá na dva druhy ocele

V piatok Komisia rozhodla o uvalení dočasných antidupmingových ciel na dva oceľové produkty z Číny: oceľ valcovanú za tepla a ťažké oceľové pláty.

V prípade oceli valcovanej za tepla, je rozhodnutie „výsledkom vyšetrovania spusteného ešte pred tým, ako sa škody súvisiace s (čínskym) dumpingom mohli zrealizovať.“ Komisia ho založila na „bezprostrednej hrozbe ujmy“.

Čo sa týka ťažkých oceľových plátov, ich dovoz podlieha registrácii od augusta a clá sa môžu uplatňovať v novej výške retroaktívne.

Pre prvý produkt sa teraz clá pohybujú na úrovni medzi 13,2 a 22,6 percenta, pre druhý medzi 65,1 a 73,7 percenta.

Čína vidí pomýlenú metódu

Čína v sobotu 8. októbra kritizovala metódu, ktorú Európska komisia využila pri výpočte ciel.

Európska exekutíva využila vyšetrovaciu metódu „náhradnej krajiny“. Správanie Číny porovnala so správaním inej ekonomiky. Čínu Komisia zaradila na zoznam netrhových ekonomík, ktoré porovnáva s trhovými.

Táto metóda je podľa čínskeho ministerstva obchodu citovaného agentúrou Reuters „neférová a nerozumná“.

„Vážne poškodzuje záujmy čínskych podnikov,“ dodalo ministerstvo. „Bezohľadný obchodný protekcionizmus a pomýlené metódy, ktoré obmedzujú spravodlivú súťaž na trhu, nie sú vhodnými spôsobmi, ako rozvinúť oceľový priemysel Európskej únie.“

Ďalšie vyšetrovania prebiehajú

Čína naďalej trvá na tom, že problémom je slabý hospodársky rast.

S tým nesúhlasí Komisia, ktorá vidí na čínskej strane dumping, teda predaj za cenu pod náklady.

„EÚ nasadila bezprecedentný počet opatrení na ochranu obchodu, ktoré majú za cieľ neférový dovoz oceľových výrobkov, v celkovom počet 37-antidumpingových a antidotačných opatrení, z ktorých sa 15 vzťahuje na výrobky prichádzajúce z Číny,“ informovala európska exekutíva.

Ďalších 12 vyšetrovaní prebieha, dve z nich sa teraz dočkali uplatnenia.

Bilaterálne fórum zatiaľ nefunguje

Komisii sa však nedarí pokročiť v mäkkých opatreniach zameraných na čínsku oceľ.

Ešte v júli sa na summite EÚ-Čína dohodla na vytvorení bilaterálnej platformy pre monitorovanie nadmerných čínskych výrobných kapacít. Skupina by mala navrhnúť riešenie tohto problému, počíta aj so zdieľaním európskych skúseností so znižovaním kapacít.

„Presný obsah a účely bilaterálneho fóra však ešte treba ďalej prediskutovať a odsúhlasiť s čínskymi náprotivkami EÚ,“ píše sa v dokumente Rady EÚ zo septembra.

Od platformy nedostal zatiaľ žiadne informácie ani predseda europarlamentného výboru pre medzinárodný obchod Bernd Lange (S&D), uviedol v rozhovore pre EurActiv.sk.

Komisia a štáty si posielajú odkazy

Vo svojom vyhlásení k novým clám Komisia zopakovala výzvu, aby sa členské štáty dohodli na nástrojoch pre ochranu obchodu, ktoré predložila ešte v roku 2013.

Ide predovšetkým o zrušenie pravidla nižšieho cla, ktoré by uľahčilo uvalenie vyššieho cla na čínsky import. S touto otázkou sa momentálne pasuje slovenské predsedníctvo.

Rezort hospodárstva však pre EurActiv.sk uviedol, že o modernizácii nástrojov pre ochranu obchodu sa stále rokuje na nižšej úrovni, v pracovnej skupine.

Rada EÚ napriek tomu vyzvala Komisiu na predloženie novými legislatívneho návrhu s ďalšími opatreniami, ktoré by platili aj po 11. decembri. Vtedy má totiž Čína získať štatút trhového hospodárstva a clá sa budú uvaľovať ťažšie.