Komisia mu zamietla fúziu, nemecký oceliarsky gigant sa bráni na súde

Fabrika Thyssenkrupp v Duisburgu. [TASR/AP/Martin Meissner]

Thysenkrupp sa pokúša dosiahnuť zlúčenie s európskou divíziou Tata Steel súdnou cestou. V úspech však neverí.

Nemecký koncern Thyssenkrupp sa rozhodol podať na Súdny dvor EÚ žalobu za to, že Európska komisia v júni zamietla jeho dohodu s konkurentom, indickou Tatou Steel o fúziu ich oceliarskej výroby.

V úspech neveria

Thyssenkrupp odôvodnil svoje podanie tým, že Komisia prekročila súčasný platný rámec pre hospodársku súťaž.

Únia po protestoch oceliarov plánuje znížiť dovozné kvóty na oceľ

Vedúci predstavitelia oceliarskeho priemyslu varujú, že opatrenia, ktoré mali zabrániť nadmernému importu ocele nefungujú a navýšenie kvót situáciu len zhorší. Európska komisia prichádza s riešením.

Člen správnej rady nemeckého koncernu Donatus Kaufmann vysvetlil vo štvrtok (22. augusta) podanie žaloby na súd Európskej únie v Luxemburgu. Essenčania však nepredpokladajú, že sa súdnou cestou dostanú k realizácii fúzie.

Komisia nesúhlasila s fúziou oceliarskej divízie nemeckého koncernu s európskou časťou koncernu Tata Steel, lebo v prípade niektorých druhov ocele by bolo konkurenčné prostredie narušené. Podľa jej názoru by to viedlo k rastu cien.

Druhý najväčší koncern

Spojením divízií by vznikol druhý najväčší oceliarsky koncern v Európe so 48 tisíc pracovníkmi a s kapacitami v Nemecku, Veľkej Británii a Holandsku. Thyssenkrupp sa rozhodol fúziou znížiť svoju závislosť od kolísajúcich cien ocele v dôsledku prebytku oceliarskych kapacít na globálnom trhu a konkurenčného tlaku ázijských výrobcov komodity. „Konsolidácia európskeho oceliarstva je správna a nevyhnutná. Aktuálne to potvrdzuje aj kritická trhová situácia výrobcov ocele,“ povedal Kaufmann.

„Európska komisia bude svoje rozhodnutie na súde brániť,“ uviedla jej hovorkyňa.

Šéf koncernu Thyssenkrupp Guido Kerkhoff musel po rozhodnutí Komisie prijať strategické kroky. Zrušil plánované rozdelenie koncernu na dva samostatné podniky. Tým závislosť firmy od kapitálovo náročného predaja ocele ešte vzrástla.