Košické železiarne chceli viac ochrany pred dovozom, Komisia im nevyhovela

U.S. Steel Košice

U.S. Steel Košice. FOTO-TASR

Európski oceliari sa dočkali nových antidumpingových opatrení proti dovozu čínskej ocele. Vo štvrtok 6. apríla Európska komisia rozhodla o uvalení trvalých ciel na niektoré výrobky z Číny.

V rovnaký deň však informovala, že zatiaľ neuvalí predbežné opatrenia na oceľ z Brazílie, Iránu, Ruska, Srbska a Ukrajiny. O tie ešte minulý týždeň žiadal U.S. Steel Košice.

Predbežné a trvalé opatrenia

Počas vyšetrovania dumpovaného dovozu sa európska exekutíva môže rozhodnúť uvaliť predbežné antidumpingové opatrenia. Keď vyšetrovanie ukončí, môže uvaliť trvalé opatrenia.

Od uvalenia predbežných opatrení má Komisia šesť mesiacov, aby rozhodla trvalých opatreniach.

https://euractiv.sk/fokus/energetika/cinsky-novy-rok-v-europe-boj-s-dotovanou-ocelou-pokracuje/

V prípade Číny rozhodla európska exekutíva o uvalení trvalých ciel na oceľové zvitky valcované za tepla. Clá siahajú od 18,1 do 35,9 percenta v závislosti od jednotlivých produktov.

Komisia pripomína, že nové trvalé clá sú vyššie ako predbežné opatrenia uplatňované od októbra. Pred šiestimi mesiacmi Brusel rozhodol o clách vo výške 13,2 – 22,6 percent.

Čína sa vyhráža odvetou

Podnet k novému vyšetrovaniu čínskeho dovozu podalo európske združenie oceliarov Eurofer, ktorého členom sú aj košické železiarne.

„Eurofer víta, že tento prípad dospel k zdarnému záveru,“ uviedlo združenie pre portál EurActiv.sk. „Vyzývame Komisiu, aby dôsledne pokračovala v konaní proti nespravodlivému dumpingu oceliarskych výrobkov na trhu Európskej únie.“

https://euractiv.sk/rozhovory/energetika/sef-euroferu-zda-sa-ze-cina-chce-ovladnut-svetovy-trh-s-ocelou/

Čína sa už sťažovala na „nespravodlivé a nerozumné“ zaobchádzanie.

Tamojšie ministerstvo obchodu sa vyzvalo Úniu, aby „napravila svoju chybu čo možno najrýchlejšie.” Čínu nové clá „vážne“ poškodia a prijme preto „nevyhnutné opatrenia“ pre ochranu záujmov čínskych firiem.

Ďalších päť krajín vyšetrujú

Európska komisia však ušetrila od antidumpingových opatrení päticu krajín, na ktoré dal podnet tiež Eurofer. Predbežným clám sa vyhli Brazília, Irán, Rusko, Srbsko a Ukrajina.

Vyšetrovanie však pokračuje. O šesť mesiacov môže Komisia rozhodnúť o uvalení trvalých ciel ako teraz v prípade Číny.

„Rozhodnutie neuvaliť predbežné opatrenia na dovoz z Brazílie, Iránu Ruska, Srbska a Ukrajiny neprejudikuje konečný výsledok vyšetrovania,“ spresnila podľa agentúry Reuters Komisia.

Európskym oceliarom by vyhovovalo viac, keby začali predbežné opatrenia platiť.

Brusel nevypočul Košice

Brusel nevypočul výzvu, ku ktorej sa pripojili aj košické železiarne. “Považujeme to za krok späť,” povedal pre EurActiv.sk hovorca U.S. Steel Košice Ján Bača. “Je to nekonzistentné a nezrozumiteľné. Pravidlá musia dodržiavať všetci.”

Minulý týždeň bili košické železiarne na poplach z obavy, že Komisia neuvalí predbežné clá.

“Niet pochýb, že každá z uvedených piatich krajín používa dampingové metódy, čo poškodilo oceliarsky priemysel,” konštatoval vtedy šéf košickej fabriky Scott Buckiso.

“Rozhodnutie o neuvalení ciel by predstavovalo pozvánku pre tieto krajiny k ďalšiemu zvyšovaniu dumpingu umelo lacných dovozov do EÚ a pretrvávajúcemu zvyšovaniu nadmerných kapacít ocele,” dodal Buckiso.

Oceliari veria v trvalé clá

“Konečné rozhodnutie o uvalení ciel trh určite privíta, pretože vysiela správu o tom, že pravidlá je nutné dodržiavať,” uviedol Bača z U.S. Steel Košice, keď vyšlo najavo, že Komisia neuvalí predbežné opatrenia.

Aj Eurofer dúfa, že Komisia sa po pol roku rozhodne pre trvalé clá.

„Eurofer by bol prekvapený, keby sa EÚ rozhodla neuvaliť antidumpingové clá v prípade piatich krajín vzhľadom na ´záujem Únie´. Bolo by to nepochopiteľné rozhodnutie,“ vyjadrili sa európski oceliari.

Eurofer predpovedá, že Komisie rozhodne o splnení podmienok pre uvalenie ochranných ciel.

Umelo znižované ceny a nadmerné kapacity „už teraz ohrozujú existenciu európskeho oceliarskeho priemyslu,“ varoval Eurofer. „Ak Komisia nebude riešiť nadmernú výrobu nad rámec Číny, zbytočne vystavuje náš sektor ďalším rizikám.“