Komisia pomôže Ukrajine vyjednať cenu plynu

Ukrajinský minister pre energetiku Volodymyr Demchyshyn sa koncom minulého týždňa stretol s poľským, slovenským, českým, maďarským a nemeckým veľvyslancom, aby rokovali o rozšírenej spolupráci Kyjeva a EÚ v oblasti energetiky.

Účastníci stretnutia diskutovali o bezpečnosti dodávok zemného plynu do EÚ cez územie Ukrajiny a pripravovaných opatreniach na podporu transparentnosti tranzitu.

Demchyskyn podľa agentúry Interfax diplomatom navrhol presunúť  prenosový bod prepravnej siete zo západnej hranice Ukrajiny s EÚ na ukrajinskú hranicu s Ruskom.

„Dalo by sa tak zabrániť manipulácii zo strany Ruska a európske plynárenské spoločnosti by dostali šancu podpísať zmluvu o preprave priamo s Ukrajinou,“ hovorí sa v tlačovej správe ministerstva.

Súbežne s kyjevským stretnutím prebehli aj rokovania štátneho tajomníka ukrajinského Ministerstva energetiky a uhoľného priemyslu Ihora Didenka s  predstaviteľmi generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku v Bruseli. Rozhovory sa týkali pomoci Komisie pri vyjednávaní tzv. letného balíčka s Ruskom.

Kyjev dúfa, že Európska komisia mu pomôže vyjednať lepšiu cenu zemného plynu aj po uplynutí dohody, ktorú uzavreli Rusko a Ukrajina pod záštitou vtedajšieho komisára EÚ pre energetiku Gunthera Oettingera.

Rusko, ktoré sa zmieta vo finančných ťažkostiach potrebuje prenosovú sústavu Ukrajiny na naplnenie svojho rozpočtu. Kyjev naopak kvôli nepokojom na východe nutne potrebuje čo najlacnejšie ceny energií.  Predstavitelia Ukrajiny veria, že súčasné globálne trendy na trhoch s energiami a mierna zima posilnili práve ukrajinskú pozíciu.

Takzvaný zimný balíček, ktorý pomohla vyjednať EÚ obsahoval zľavu 100 dolárov za 1000kubických metrov plynu. Zmluva však vyprší už koncom marca.

„Nevidíme dôvod na to, aby sme podporovali novú zľavu aj po prvom apríli..To však už nezáleží na rozhodnutí Gazpromu,“ naznačili pre agentúru Reuters predstavitelia ruského energetického gigantu.