Komisia tlačí na nové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom

Zdroj: TASR/AP

Eurokomisár zodpovedný za klímu a energetiku, Miguel Arias Cañete, dnes naznačil, že Komisia si želá uzatvoriť novú dohodu o dodávkach plynu pre Ukrajinu počas vykurovacej sezóny a to do konca októbra 2015.

Po zlyhaní trojstranných rokovaní, ktoré sa uskutočnili koncom júna, ukrajinský Naftorgaz oznámil, že nebude už ďalej nakupovať plyn od ruského Gazpromu.  Dodávky plynu na Slovensko však ohrozené nie sú.

„Komisia samozrejme chce druhý zimný balíček. Dnes je už jasné, že posledné trojstranné rokovania vo Viedni nepriniesli pokrok. Do Viedne sme šli s návrhom dohody, ktorý bol z veľkej časti schválený na najvyššej úradníckej úrovni. Ostalo už len niekoľko otvorených otázok, ale pri rokovaniach na ministerskej úrovni bolo jasné, že neexistuje politická vôľa na novú dohodu,“ podotkol Cañete.

Eurokomisár vysvetlil, že preto európska exekutíva informovala o zablokovaní rokovaní takzvanú Normandy group, kam patrí Francúzsko a Nemecko, a požiadala ich o „silný politický impulz“ zo strany členských štátov.

Cañete zdôraznil, že existujú tri dôvody, prečo EÚ musí pomôcť k podpisu nového balíčka. Hoci situácia sa proti minulému roku mierne zlepšila, a to najmä vďaka spätnému chodu plynu zo Slovenska, Ukrajina stále potrebuje dodatočný plyn vo svojich podzemných zásobníkoch na prečkanie tuhej zimy. Tie sú v súčasnosti naplnené na úrovni 13,5 miliardy kubických metrov plynu, Ukrajina však potrebuje minimálne zásoby na úrovni 19 miliárd kubických metrov plynu.

Druhým dôvodom je podľa eurokomisára opäť potreba zabezpečiť plynulé ruské dodávky do EÚ. „Pomôže to aj samotnému Rusku, pretože dohoda  posilní povesť Ruska ako stabilného dodávateľa zemného plynu,“ myslí si.

Cañete dodal, že Komisia zaslala obom stranám list sumarizujúci všetky hlavné body, ako je doba trvania dohody, cenotvorba a zľava na dodávky, minimálne nákupy či financovanie nákupu plynu.

Naznačil, že tento dokument prerokujú najprv na bilaterálnych stretnutiach. Prvý sa uskutoční v auguste s ukrajinským ministrom pre energetiku Volodymyrom Demčišinom. S ruským Ministerstvom energetiky by sa mali stretnúť v septembri. Ďalšie trojstranné rokovania môžu byť už koncom septembra.