Komisia trestá Čínu za dotovanie nehrdzavejúcej ocele, uľaví sa aj Košiciam

Kastról z nehrdzavejúcej ocele [TASR/Pavel Neubauer]

Hodnota trhu s antikoróznou oceľou sa v EÚ odhaduje na 4,6 miliardy eur ročne, z čoho 20 percent predstavujú dodávky od čínskych výrobcov.

Európska komisia vo štvrtok 8. februára oznámila, že uložila antidumpingové clá na nehrdzavejúcu oceľ pôvodom z Číny.

Ide o opatrenie prijímané v dôsledku vyšetrovania, ktoré potvrdilo, že čínski výrobcovia ponúkali tento tovar na európsky trhy za dumpingové ceny.

Slovenská pobočka U.S. Steel nové clá privítala. „Oceňujeme fakt, že Komisia rozumie významu oceliarskeho priemyslu pre budúcnosť Európy,” uviedol pre TASR jej hovorca Ján Bača.

Trh v hodnote 4,6 miliardy eur

Komisia už v auguste 2017 zaviedla dočasné clá na tento výrobok, štvrtkové rozhodnutie však znamená zvýšenie dovozných ciel v rozsahu od 17,2 do 27,9 percenta na obdobie nasledujúcich piatich rokov.

Komisia uvalila clá na čínske železo. India pod cenu nepredáva

Európska únia eviduje 53 colných opatrení v oblasti ocele a výrobkov zo železa, z toho sa 27 opatrení týka výrobkov pochádzajúcich z Číny. 

Nehrdzavejúca oceľ sa používa hlavne v stavebníctve, strojárstve, pri výrobe zváraných rúr a rúrok a domácich spotrebičov.

Hodnota trhu s antikoróznou oceľou sa v EÚ odhaduje na 4,6 miliardy eur ročne, z čoho 20 percent predstavujú dodávky od čínskych výrobcov.

Uľaví sa Francúzom aj Poliakom

Prijaté opatrenia majú za cieľ čeliť tlaku na znižovanie predajných cien, čo výrobcom z EÚ spôsobuje značné finančné problémy, hlavne tým z Belgicka, Francúzska, Holandska a Poľska.

Komisia pripomenula, že oceliarsky sektor je životne dôležitým odvetvím pre hospodárstvo EÚ, má ústredné postavenie v globálnych hodnotových reťazcoch a poskytuje pracovné príležitosti pre státisíce európskych občanov.

EÚ v súčasnosti eviduje 53 antidumpingových opatrení týkajúcich sa výrobkov z ocele a železa, z toho je 27 výrobkov pôvodom z Číny.

U.S. Steel: Nech dokazujú vinníci

Z najnovšieho rozhodnutia sa tešia aj košické železiarne.

Európa smeruje k nulovým emisiám. Ako sa pripravujú košické železiarne?

U.S. Steel Košice hľadá spôsob, ako znížiť budúce náklady na znižovanie emisií. V súčasnej podobe ich považuje za „takmer likvidačné“.

Vyjadrenie Komisie dokazuje, že oceliarsky sektor je životne dôležitým odvetvím pre hospodárstvo EÚ, má ústredné postavenie v globálnych hodnotových reťazcoch a poskytuje pracovné príležitosti pre státisíce európskych občanov, uviedol hovorca U.S. Steel Košice Bača.

Zároveň pripomenul, že zápas o rovnaké a férové podmienky pre všetkých výrobcov, ktorí chcú obchodovať na európskom trhu, znamená neprestajné úsilie a odhaľovanie nových pokusov, ako obísť pravidlá. „Hlavnú  ťarchu dokazovania by pritom mali podľa nás niesť tí, ktorí pravidlá porušujú, a nie tí, ktorí na to poukazujú a sú dumpingom poškodení,” zdôraznil Bača.