Európska komisia údajne smeruje k odobreniu Nord Streamu 2

Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker. FOTO-TASR/AP

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker zvažuje posun vo veci Nord Streamu 2. Je „veľmi pravdepodobné“, že európska exekutíva schváli plánovaný podmorský plynovod medzi Ruskom a Nemeckom.

V utorok 14. marca to napísal portál EurActiv.com s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov Komisie.

Nord Stream 2 a jeho jediný akcionár, Gazprom, sa opäť stávajú predmetom pozornosti v Bruseli.

Rozhodnutie po nemeckých voľbách

Rozhodnutie Komisie o plynovode možno očakávať o niekoľko mesiacov. Podľa zdrojov EurActiv.com môže prísť po nemeckých parlamentných voľbách v septembri.

Portál pripomína, že Juncker sa v minulosti stotožnil s niektorými sťažnosťami východných členov Únie.

„Dôsledky plynovodu ako Nord Stream 2 siahajú nad rámec právnych diskusií,“ napísal šéf Komisie v liste adresovanom v júni viacerým európskym vládam.

„Ak sa Nord Stream 2 postaví, môže zmeniť povahu plynového trhu, pričom neposkytne prístup k novému zdroju dodávok alebo k novému dodávateľovi,“ priznal Juncker.

Právne otázky zostávajú otvorené

V pondelok 13. marca európska exekutíva oznámila, že sa Gazpromom dohodla na ústupkoch v prípade podozrenia zo zneužívania dominantnej pozície na európskom trhu s plynom.

Prípad sa ťahá od roku 2012 a týka sa aj Slovenska. Zákazníci ruskej spoločnosti v strednej a východnej Európe majú teraz sedem týždňov, aby k ústupkom Gazpromu vyjadrili.

Na pondelkovej tlačovke eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová odpovedala aj na novinársku otázku k Nord Streamu 2.

Projekt podľa Vestagerovej „otvoril viacero právnych otázok, ktoré sa ešte analyzujú.“

Nord Stream 2 nie je v záujme EÚ

„Je jasné, že Komisia nepovažuje Nord Stream 2 za projekt spoločného záujmu,“ vysvetlila komisárka.

Projekty spoločného záujmu (PCI) sú vybrané európske iniciatívy, ktoré sa tešia rýchlejším schvaľovacím postupom a možnosti získať financovanie z Nástroja pre prepojenie Európy.

Vestagerová sa paradoxne odvolala aj na Junckerove slová z minulosti, že „uprednostňujeme projekty, ktoré zjednocujú pred tými, ktoré rozdeľujú.“

Pripomenula tiež skoršie vyjadrenia eurokomisárov Maroša Šefčoviča a Miguela Ariasa Cañeteho. „Nevidia potrebu novej infraštruktúry rozsahu Nord Streamu 2,“ uviedla Vestagerová. A dodala, že „Komisia podporuje prepravu plynu cez Ukrajinu,“ ktorú má nový plynovod obísť.

Američania sú stále proti

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič pre EurActiv.com potvrdil, že téma Nord Streamu 2 „bola otvorená na viacerých stretnutiach“ počas jeho minulotýždňovej cesty do Spojených štátov.

Podľa portálu to zrejme znamená, že nová, Trumpova administratíva sa pozerá na projekt negatívne podobne ako Obamova.

Nord Stream 2 bol aj témou posledného európskeho summitu.

Dánsko a Švédsko trápia environmentálne a bezpečnostné dopady projektu. Vyžadujú preto stanovisko Európskej komisie.