Komisia ustúpila Gazpromu pri OPAL. Mohla tým podkopať Nord Stream 2

Nord Stream 2, Gazprom, Ukrajina

Gazprom možno nový plynovod nepostaví. FOTO-TASR/AP

Minulý týždeň priniesol dve, napohľad protichodné správy o rozšírení plynovodu North Stream.

Spoločnosť Gazprom informovala, že zvažuje zrušenie zmluvy o výstavbe Nord Streamu 2. Európska komisia zároveň rozhodla, že ruský plynový gigant bude mať rozšírený prístup k plynovodu OPAL. Ten prepravuje plyn z Nord Streamu cez severovýchodné Nemecko až na českú hranicu. A preto je OPAL pre projekt Nord Stream 2 kľúčový a rozhodnutie Komisie dobrou správou pre OPAL, tvrdia niektorí analytici.

V hre je však aj iná možnosť. Povolenie viac využívať OPAL môže byť klincom do rakvy projektu Nord Stream 2. Znamená totiž efektívnejšie využitie existujúcich kapacít Nord Streamu. Ten sa dnes využíva len spolovice.

Zrušenie zmluvy o Nord Stream 2

V stredu 26. októbra vydal Gazprom vyhlásenie, podľa ktorého zváži zrušenie zmluvy o rozšírení North Streamu s európskymi partnermi. Diskutovať o tom bude správna rada ruskej spoločnosti 9. novembra.

Nejde o zrušenie celého projektu.

Zdroj z Gazpromu však pre Reuters vysvetlil, že jeho európski partneri neprišli so žiadnymi návrhmi, ako v projekte pokračovať. Pripisuje to ochladeným vzťahom medzi Západom a Ruskom.

Podľa Gazpromu ide o „formálny krok“, ktorý má vyhovieť poľskému protimonopolnému úradu. Ten v auguste oznámil, že vytvorenie plánovaného spoločného podniku medzi Gazpromom a európskymi firmami „nebude možné“. Ohrozilo by totiž súťaž na poľskom trhu.

Analytik Jack Sharples vtedy pre EurActiv.sk napísal, že rozhodnutie ohrozilo finančnú aj politickú podporu pre projekt za 10 miliárd eur.

Efektívnejšie využitie OPAL

Minulý týždeň však priniesol aj zdanlivo pozitívnu správu pre Nord Stream 2.

Komisia rozhodla o uvoľnení ďalšej kapacity pre Gazprom v plynovode OPAL, ktorý spája Nord Stream s českou sústavou a má kapacitu 36 miliárd m3.

Doteraz mohla ruská firma využívať OPAL len  na 50 percent, odteraz to bude možné na 80 percent. Zvyšných 20 percent musí zostať dostupných pre tretie strany, teda konkurentov Gazpromu.

Od roku 2009 si mohol Gazprom rezervovať viac ako 50 percent kapacity plynovodu, len ak vyhradí istú časť plynu na predaj cez aukciu. Plyn pre OPAL sa však predával veľmi málo, vysvetlil v máji 2016 pre EurActiv.sk analytik Sharples.

Gazprom nemeckého regulátora napokon presvedčil, aby požiadal o zrušenie tejto podmienky. Ten to urobil v máji a európska exekutíva mu vyhovela.

Zlá správa pre nový plynovod

Efektívnejšie využitie OPAL znamená aj efektívnejšie využitie Nord Streamu. Ten je v súčasnosti vyťažený len na polovicu zo svojej ročnej kapacity 55 miliárd m3 plynu.

A efektívnejšie využitie existujúceho Nord Stream 1 hovorí proti zdvojnásobeniu jeho kapacity, teda výstavbe Nord Stream 2.

„Ak Európska komisia Gazromu povolí využívať Nord Stream 1 na plnú kapacitu, nebude potrebovať Nord Stream 2,“ povedal v rozhovore pre EurActiv.sk Sharples, ktorý učí na Európskej univerzite v Petrohrade.

Takto svoje rozhodnutie interpretoval aj Brusel. „Znižuje to potrebu pre stavbu veľkých kapacít typu Nord Stream 2,“ citovala predstaviteľa Komisie agentúra Interfax. „Máme viac ako dosť prepravnej kapacity.“

Agentúra Reuters aj portál Natural Gas World napriek tomu považujú rozhodnutie o OPAL za dobrú správu pre Nord Stream 2

Ukrajina príde o príjmy z prepravy

Podobne to vníma aj poľská vláda.

„Podporovaním Nord Streamu 2 EÚ v skutočnosti pomáha režimu, ktorého agresiu sa snaží trestať prostredníctvom sankcií. Tento rozpor je neudržateľný,“ uviedol podľa Reuters poľský minister pre európske záležitosti Konrad Szymanski.

Minister narážal na európske sankcie uvalené na Rusko pre anexiu Krymu. Nord Stream 2 by umožnil presmerovanie ďalších tokov plynu z ukrajinskej na baltskú trasu.

Ukrajinský prepravca Naftogaz už uviedol, že zvýšením stropu pre Gazprom v OPAL a efektívnejším využívaním Nord Stream 1 môže prísť o ročné príjmy z prepravy plynu vo výške 425 miliónov dolárov.

Strata príjmov tým pádom hrozí aj Poľsku. Dodávateľ PGNiG pohrozil zažalovaním Komisie a nemeckého regulátora pre porušenie európskej legislatívy.

Tvrdia, že Nord Stream 2 postavia

Hoci rozhodnutie Komisie o OPAL môže znamenať pre Nord Stream 2 ďalšiu prekážku, Rusi tvrdia, že ho postavia.

„Gazprom pokračuje v implementácii Nord Streamu 2 podľa plánov,“ uviedla spoločnosť.

Vo štvrtok 27. októbra spoločnosť pre výstavbu Nord Stream 2 oznámila dodanie „prvých potrubí“ pre plynovod. Dorazili na nemecký ostrov Rügen pri mieste, kde napoja na nemeckú sústavu. „Začiatok prác je naplánovaný na jar 2017,“ uviedla spoločnosť.

Pokiaľ ide o Komisiu, k Nord Streamu 2 sa naďalej stavia skepticky. Jej podpredseda pre energetickú úniu podľa portálu Energia.sk pripomenul, že súčasné kapacity pre prepravu ruského plynu do Európy sú využité len na polovicu. O stavbe novej infraštruktúry preto pochybuje

„Viem si predstaviť, že tieto diskusie rezonujú aj medzi potenciálnymi akcionármi v rámci konzorcia,“ konštatoval Šefčovič.