Komisia uvalila clá na čínske železo. India pod cenu nepredáva

Stavba čínskeho mrakodrapu [TASR/AP/Peng Peng]

Európska únia eviduje 53 colných opatrení v oblasti ocele a výrobkov zo železa, z toho sa 27 opatrení týka výrobkov pochádzajúcich z Číny.

Európska komisia v stredu 31. januára oznámila, že uložila konečné antidumpingové clá na odliatky zo železa dovážané z Číny.

Nové opatrenia znamenajú nárast dovozných ciel od 15,5 do 38,1 percenta.

Väčšina colných opatrení je proti Číne

Komisia pripomenula, že v súčasnosti eviduje 53 colných opatrení v oblasti ocele a výrobkov zo železa, z toho sa súbor 27 opatrení týka výrobkov pochádzajúcich z Číny.

Ročný obrat na trhu s odliatkami v EÚ sa odhaduje na približne 700 miliónov eur. Európska exekutíva EÚ spresnila, že ide o výrobky zo šedej liatiny, ako sú napríklad poklopy a ochranné mriežky používané pri mestskej kanalizácii.

EÚ dospela k dohode o nových antidumpingových pravidlách

Počkajme si na detaily ochrannej legislatívy a jej implementáciu, vyzýva U.S. Steel Košice.

Komisia začala vyšetrovanie v predmetnej veci v decembri 2016 po upozornení zo strany siedmich výrobcov z EÚ, ktorí sa sťažovali na výrobky z Číny a Indie. Vyšetrovaním sa zistilo, že v prípade Indie nedošlo k dumpingu.

V prípade Číny EÚ zistila, že už uplatňovala antidumpingové opatrenia pre rovnaký druh výrobkov v období rokov 2005 až 2011.

Neudržateľné ceny pre Európu

Pre európske hospodárstvo je oceliarsky sektor životne dôležitým odvetvím, zabezpečuje stovky tisíc pracovných miest v Európe.

Celosvetový prebytok kapacity na výrobu ocele v roku 2016 dosiahol takmer 737 miliónov metrických ton.

Komisia avizuje silnejšiu kontrolu čínskych investícií, Slovensko to nerieši

Slovenská vláda vidí v Číne možnosť znížiť závislosť na západných investíciách.

Pre Európanov sa v posledných rokoch znížili ceny ocele na neudržateľnú úroveň, čo poškodzuje nielen oceliarsky priemyslu, ale aj súvisiace odvetvia a vedie k strate tisícok pracovných miest.

Komisia v tejto súvislosti zdôraznila, že EÚ využíva svoj plný potenciál nástrojov na ochranu obchodu a na zabezpečenie rovnakých podmienok pre európskych výrobcov. Po oznámení z marca 2016 na podporu konkurencieschopnosti oceliarskeho priemyslu EÚ sa eurokomisia vlani v novembri zapojila aj do globálneho fóra o nadmerných kapacitách pre oceľ, ktoré hľadá konkrétne politické riešenia na celosvetový problém nadmernej kapacity v oceliarstve.