Komisia vraj neobmedzí lacný dovoz ocele, košické železiarne bijú na poplach

U.S. Steel Košice

U.S. Steel Košice. FOTO-TASR

Košické oceliarne U.S. Steel sú vážne znepokojené z možného neuplatnenia predbežných antidampingových opatrení zo strany Európskej komisie (EK) na oceľové zvitky valcované za tepla dovážané do Európskej únie (EÚ) z Brazílie, Iránu, Srbska, Ruska a Ukrajiny.

Podľa prezidenta U.S. Steel Košice Scotta Buckisa by to znamenalo uvrhnutie priemyslu späť do záplavy neférovo obchodovanej ocele na európskych trhoch.

Vyšetrovanie Európskej komisie v súčasnosti stále pokračuje, reagovala pre TASR Jana Cappello zo Zastúpenia EK na Slovensku.

Trh je zaplavený lacnou oceľou

EK začala vyšetrovanie voči uvedeným piatim krajinám 7. júla 2016 po sťažnosti Združenia európskych výrobcov ocele (Eurofer). Do 7. apríla 2017 má rozhodnúť o dočasných opatreniach.

Podľa informácií portálu Platts sa Brusel rozhodol clá neuvaliť.

Skutočne dúfame, že to nie je pravda, ale zároveň sme svedkami ponúk na trhu, ktoré sú reakciou na dané správy a pokúšajú sa pretlačiť lacné oceľové výrobky do Európy. Toto by mohlo byť pre trh EÚ zničujúce,” reagoval Buckiso pre TASR.

“Do prijatia rozhodnutia, ktoré by tak malo byť známe už budúci týždeň, nie je žiaľ EK v pozícii, aby špekulovala o možných výsledkoch,” uviedla Cappello.

Pozvánka k ďalšiemu dampingu

Košické oceliarne, ale aj všetci členovia Euroferu, sú podľa Buckisa presvedčení, že vyšetrovania EK týkajúce sa dampingu, poškodení a kauzálnych dôsledkov dospejú k zisteniu splnenia podmienok pre uvalenie ochranných opatrení.

“Niet pochýb, že každá z uvedených piatich krajín používa dampingové metódy, čo poškodilo oceliarsky priemysel,” konštatoval šéf košickej fabriky.

“Rozhodnutie o neuvalení ciel by predstavovalo pozvánku pre tieto krajiny k ďalšiemu zvyšovaniu dampingu umelo lacných dovozov do EÚ a pretrvávajúcemu zvyšovaniu nadmerných kapacít ocele,” dodal Buckiso.

Ohrozený oceliarsky priemysel

Tieto problémy podľa neho ohrozujú existenciu oceliarskeho priemyslu v EÚ, pričom nečinnosť Únie v zavádzaní protiopatrení ešte viac vystavuje daný sektor škodlivým dôsledkom.

EK má v danom prípade do 6. októbra rozhodnúť, či uvalí definitívne antidampingové clá na dovoz oceľových zvitkov valcovaných za tepla. “Antidumpingové prešetrovania podliehajú prísnemu postupu, ktorý je v súlade s predpismi EÚ a WTO a počas ktorého môžu všetky zainteresované strany predložiť pripomienky a zúčastňovať sa na vypočutiach,” vysvetlila Cappello.

Únia pritom nedávno zaviedla niektoré antidampingové opatrenia týkajúce sa Číny. Medzi výrobcami ocele v EÚ to vzbudilo optimizmus v súvislosti s ich dlhodobým snažením o zavedenie účinných protiopatrení voči dovozu oceliarskych produktov za dampingové ceny.