Komisia vyšetruje biopalivárov za manipuláciu cien etanolu

Európska komisia v pondelok oznámila, že začala formálne protimonopolné vyšetrovanie španielskej spoločnosti Abengoa SA, belgickej Elcogroup SA a švédskej Lantmännen kvôli podozreniu z manipulácie cenových ukazovateľov etanolu, ktoré zverejňuje analytická spoločnosť Platts.  Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Etanol sa vyrába z biomasy a to vrátane pšenice, kukurice alebo cukrovej repy a používa sa ako hlavná prísada do benzínu a nafty na výrobu biopalív.

Západoeurópski výrobcovia „zelených“ palív sa mali dohodnúť na „prihadzovaní ponúk,“ čím umelo zvýšili  cenové ukazovatele a tým aj reálnu cenu etanolu na trhu. To viedlo k menšiemu využívaniu biopalív ako alternatívneho zdroja k fosílnym palivám, čo má podľa Komisie negatívne dôsledky pre spotrebiteľov ale aj životné prostredie.

„Takýto postup narušuje hospodársku súťaž a zvyšovaním cien energie z obnoviteľných zdrojov , v tomto prípade biopalív, narúša ciele EÚ v oblasti energetiky,“ uviedla Komisia. V apríli európski vyšetrovatelia uskutočnili viacero razií v niekoľkých európskych spoločnostiach vyrábajúcich bioetanol.

Komisia zároveň v pondelok potvrdila, že jej orgány už ďalej neprešetrujú podozrenia z manipulácie cenových ukazovateľov ropy. Vyšetrovanie možného kartelu spoločností Royal Dutch Shell Plc, BP Plc a Statoil ASA  začalo ešte v roku 2013.