Komisia vysvetlila, ako možno platiť za plyn v rubľoch

„Komisia návrhom podporuje záujmy plynárenskej lobby namiesto toho, aby sa konečne zaviazala k jasnej ceste opustiť fosílne palivá,“ povedal pre portál EURACTIV poslanec Európskeho parlamentu za Zelených Michael Bloss. [EPA-EFE/Robert Ghement]

Európska komisia upresnila spôsoby, akými môžu európskej spoločnosti platiť za ruský plyn bez toho, aby porušili sankcie uvalené na Rusko. Aktualizované usmernenie zverejnila agentúra Reuters.

Minulý mesiac Rusko podmienilo dodávky plynu zahraničným spoločnostiam platbou v rubľoch. Nebolo však jasné, za akých podmienok to môžu plynárenské spoločnosti urobiť bez toho, aby porušili existujúce európske sankcie.

V piatok poslala Európska komisia členským krajinám aktualizované usmernenie. Potvrdila, že uvalené sankcie nebránia tomu, aby si jednotlivé spoločnosti otvorili účty v určenej banke a zaplatili tak za ruský plyn. Musia tak však urobiť v dohodnutej mene v existujúcich zmluvách a zároveň po prevode v tejto mene vyhlásiť transakciu za ukončenú.

Takmer všetky zmluvy európskych spoločností o dodávkach plynu s plynárenským gigantom Gazpromom sú uzavreté v eurách alebo dolároch.

Rusko minulý mesiac prerušilo dodávky plynu do Poľska a Bulharska, pretože odmietli splniť jeho požiadavku na platbu v rubľoch. Viaceré európske vlády a dovozcovia sa preto snažili od Bruselu zistiť, či môžu aj naďalej nakupovať plyn, z ktorého vyrábajú elektrinu, vykurujú domácnosti a poháňajú továrne v celej Európe.

Podľa usmernenia by mali dať plynárenské spoločnosti jasne najavo, že záväzky vyplývajúce zo zmlúv považujú za splnené, keď za surovinu zaplatia v eurách alebo dolároch.

Ďalej sa v ňom uvádza, že „platby v tejto mene definitíve zbavujú hospodársky subjekt platobných povinností vyplývajúcich zo zmlúv, a to pokiaľ ide o platbu bez akýchkoľvek ďalších krokov z jeho strany.“

Tým, že dodávatelia zaplatia v eurách alebo dolároch by sa mali vyhnúť obchodovaniu s ruskou centrálnou bankou zasiahnutou sankciami, ktorá by mohla konverzovať eurá na ruble.

Objasnenie možnosti platieb za ruský plyn a zvýšenie dodávok LNG prispeli k poklesu cien. Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze v Amsterdame klesla o 5,7 percenta na 87,6 eura za MWh, čo bolo najmenej od 19. apríla. Neskôr ceny opäť mierne vzrástli.

Gazprom nezazmluvnil dodatočné kapacity

Situácia sa však ešte môže skomplikovať. Agentúra TASR informuje, že podľa výsledkov aukcie si Gazprom na jún nerezervoval dodatočné tranzitné kapacity na export plynu do Európy cez Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinskej hranici. Plyn tak bude prepravovať len v objemoch dohodnutých v existujúcich kontraktoch.

Zároveň však ruská firma uviedla, že nebude prepravovať žiaden plyn cez Bielorusko a Poľsko plynovodom Jamal. Dôvodom sú sankcie, ktoré Moskva uvalila na spoločnosť EuRoPol GAZ, ktorá prevádzkuje poľskú časť tohto plynovodu.