Komisia zakročí voči Gazpromu už v stredu

Zdroj: European Parliament

Jeden zo zdrojov, ktoré citovala agentúra Reuters naznačil, že eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margreth Vestagerová, by odôvodnené stanovisko s obvineniami mohla zaslať už túto stredu.

Vestagerová minulý týždeň bez toho, aby nejakú firmu menovala, vyhlásila, že je pripravená tvrdo zasiahnuť proti tým, ktorí "poškodzujú konkurentov, bránia toku energií z jedného štátu do druhého alebo hrozia zatvorením kohútika".

Konkrétne obvinenia prídu po dva a pol ročnom vyšetrovaní ruského energetického koncernu. Komisia Gazprom upodozrieva zo zneužívania postavenia na plynárenskom trhu viacerých členských štátov vrátane Slovenska, Poľska či Lotyšska, ktorým údajne účtoval príliš vysoké ceny plynu. Naopak krajinám, ktoré spolupracovali na už neexistujúcom projekte South Stream Rusko garantovalo priaznivejšie ceny.

Obvinenia zhŕňajú aj bránenie opätovného vývozu už nakúpeného plynu, či naviazanie ceny plynu na iné komodity, ako napríklad ropu.

V prípade dokázania viny hrozí Gazpromu pokuta vo výške 10% ročného obratu spoločnosti v krajinách EÚ.

Pred anexiou Krymu a krízou na Ukrajine Gazprom a EÚ pracovali na mimosúdnej dohode, ktorá „vyzerala úspešne,“ tvrdí denník the Wall Street Journal.  Po zavedení sankcií sa však situácia obrátila, hoci Komisia možnosť dohody nevylučuje.

Predstavitelia ruského štátneho koncernu, ktorý dováža približne 30% celkovej spotreby plynu EÚ, v minulosti vyhlásili, že vyšetrovania je politicky motivované s cieľom dotlačiť spoločnosť k zníženiu cien zemného plynu.

Komisárka, ktorá v EÚ dozerá na hospodársku súťaž je podľa experta bruselského think-tanku Bruegel Maria Mariniella, oveľa prísnejšia, ako jej predchodca. „Vestager dala jasne najavo, že jej madát nie je určený na vysporiadanie prípadu a bude tlačiť na obvinenia. Bude to jej spôsob, ako povedať, že sa zameria na podstatu bez ohľadu na politické následky,“ povedal.

EurActiv/TASR