Kyjev nezaplatí účet za neodobraný ruský plyn

Ukrajinský minister pre energetiku a uhlie Eduard Stavickij vo štvrtok (7.2.) oznámil, že faktúra vo výške 7 miliárd dolárov (€5,17 miliardy eur) od ruského Gazpromu za neodobraný plyn v roku 2012 je nepodložená. Zároveň dodal, že krajina plánuje už v tomto kvartáli začať dovážať plyn zo západnej Európy cez Slovensko a Maďarsko.

Ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz už na požiadavku odpovedala s tým, že účet zaplatiť nemieni, pretože si všetky povinnosti voči dodávateľovi v rámci odobraného objemu splnila. Podrobnosti však neuviedol.

Krok ruského Gazpromu niektorí analytici vnímali ako reakciu na pokrok Ukrajiny v prieskume domácich ložísk bridlicového plynu. Niektorí dokonca upozornili na riziko skorého zastavenia dodávok plynu. Európska komisia ale zostala pokojná. (EurActiv, 29.01.2013)

Naftogaz opakovane informoval Gazpromu, že objem odoberaného plynu zníži na 27 miliárd metrov kubických, čo aj polovica objemu, ku ktorému sa predchádzajúca vláda Julie Tymošenkovej zaviazala v dohode z roku 2009.

Plyn zo západu

Ukrajina naopak plánuje zvýšiť objem dovozu zo západnej Európy cez územie Poľska, Slovenska a Maďarska. Cez územie Poľska už plyn dováža. Ešte v 1. štvrťroku 2013 plánuje začať dovážať plyn aj cez Slovensko a Maďarsko.

„S Maďarskom sme už všetky technické otázky vyriešili, so Slovenskom sa momentálne ešte niektoré riešia," povedal minister Stavickij.

Kyjev plánuje nakupovať plyn nielen od nemeckej firmy RWE, s ktorou obchoduje od novembra 2012. Podľa ministra by už onedlho mali dokončiť rozhovory s ďalšími spoločnosťami.

Modernizácia plynovodu

Minister zahraničia Leonid Kožara začiatkom týždňa informoval o tom, že Ukrajina dostane od Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) urýchlene úver 308 miliónov eur na obnovu 1160 km úseku tranzitného plynovodného potrubia.

Od sprevádzkovania plynovodu Severný prúd z Ruska cez Baltik do Nemecka v roku 2011 preprava plynu cez Ukrajinu sa citeľne znížila. Vlani cez Ukrajinu pretieklo takmer 81 miliárd kubických metrov paliva, čo bolo medziročne menej o 20 %.

Experti predpokladajú, že po plnom sprevádzkovaní aj druhej línie Severného prúdu a po doknčení plynovodu Južný prúd cez Čierne more do Bulharska význam tranzitu cez Ukrajinu klesne ešte viac.

(EurActiv/TASR)