Ľ. Jahnátek: Nový reaktor v Bohuniciach možno v roku 2020

Foto: www.mmisso.com

Slovensko si stanovilo pre najbližšie desaťročie ambiciózne ciele v oblasti jadrovej energetiky: V rokoch 2012 a 2014 by sa mali spúšťať do prevádzky 3. a 4. blok jadrovej elektrárne v Mochovciach, a podľa slov ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka predbežne v roku 2020 nový jadrový zdroj v Jaslovských Bohuniciach.

„Vláda SR veľmi pozorne sleduje tempo prác. Uvedením 3. a 4. bloku do prevádzky bude SR opäť sebestačná vo výrobe elektrickej energie,“ vyhlásil včera na Európskom jadrovom fóre (ENEF) premiér Robert Fico a doplnil: „Termín renesancia jadrovej energetiky začal i u nás [..] nadobúdať konkrétne rozmery.“

Pokiaľ ide o výstavbu jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach, bude ju realizovať Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a.s., v ktorej má Slovenská republika podiel 51 percent, zvyšných 49 percent kontroluje český energetický koncern ČEZ.

Zhrnutie prejavov slovenského premiéra Roberta Fica, českého premiéra Jana Fischera a eurokomisára pre energetiku Gunthera Oettingera z prvého dňa Európskeho jadrového fóra v Bratislave nájdete na tejto linke.

Článok bol pripravený v spolupráci s portálom energia.sk.