Litovčania nechcú novú atómovú elektráreň

Podľa očakávaní by mala v prvom kole parlamentných volieb, ktoré sa v nedeľu uskutočnilo v Litve, zvíťaziť ľavicová opozícia. Strana práce, na čele ktorej stojí miliardár Viktor Uspaskič získala okolo 20 %, stredo-ľavicoví Sociálni demokrati okolo 18 %.

Porážka súčasnej konzervatívnej strany sa, ktorá sa k moci dostala na konci roka 2008, sa predpokladala. Strana bola v čase finančnej a ekonomickej krízy nútená zavádzať nepopulárne zvyšovanie daní a verejné výdavky.

Uspaskich je momentálne europoslancov v Aliancii liberálov a demokratov. Vzhľadom na to, že čelí viacerých súdnym žalobám, je nepravdepodobné, že sa stane premiérom. Imunita v EP ho v súčasnosti chráni pred vydaním do rúk vyšetrovacích orgánov.

Víťaznú koalíciu by mali tvoriť Strana práce, Sociálno-demokratická strana (LSDP) a Strana práva a spravodlivosti. Premiérom by sa mal stať Algirdas Butkevičius, líder LSDP, a to po druhom kole volieb (28.10.) a dokončení koaličných rokovaní.

NIE elektrárni

Účasť na voľbách prekročila hranicu 50 %, ktorá sa vyžaduje pre platnosť volieb. Nie je ale zatiaľ jasné, či sa 50 percentná hranica dosiahla aj v prípade účasti na konzultačnom referende. Isté ale je, že väčšina zúčastnených občanov odmietla výstavbu novej jadrovej elektrárne Visaginas, ktorá mala nahradiť odstavenú Ignalinu.

Odchádzajúca stredo-pravicová vláda mala ambiciózny plán znížiť energetickú nezávislosť Litvy na Rusku. Po zavretí Iganliny v roku 2009 sa energetická závislosť krajiny na Moskve zvýšila až na 80 %. Popri novej atómovej elektrární plánovala tiež po vypršaní aktuálneho dlhodobého kontraktu s Gazpromom postaviť plávajúci LNG terminál. Nedávno došlo k podpisu dohody s prístavom v Klajpede a do konca roku 2013 by sa mali sprevádzkovať prepravné plynovody.

Sociálni demokrati, ktorí sú proti výstavbe Visaginas, údajne nemajú námietky voči novému LNG terminálu. Trvajú ale na tom, aby šlo o regionálny projekt v spolupráci s Lotyšskom a Estónskom.

Podobným smerom spolupráce by sa mohli tri pobaltské krajiny vydať aj v prípade jadrového zdroja. Prieskum v máji potvrdil, že dve tretiny respondentov sa vyjadrilo proti výstavbe atómovej elektrárne na území Litvy.

Minulý týždeň podpísali parlamentné strany dohodu o tom, že bez ohľadu na  výsledky volieb budú pokračovať v začatých prípravách predsedníctva krajiny v Rade EÚ v druhej polovici 2013.