Litva chce pomocou LNG zlomiť monopol Gazpromu

Informáciu, podľa ktorej už nebude Litva úplne závislá na dodávkach Gazpromu priniesli webové stránky Delfi.

Litgas, obchodná pobočka litovskej energetickej holdingovej spoločnosti Lietuvos Energija a Statoil podpísali päťročnú zmluvu na dodávky LNG v predbežnej hodnote 725 až 870 miliónov eur.

Premiér krajiny Algirdas Butkevičius po slávnostnom podpise prezradil, že Litva si vyjednala konkurenčnú cenu.

Dominykas Tuckus, výkonný riaditeľ spoločnosti Litgas, povedal, že cena bude naviazaná na index UK NBP. Súčasná cena za tisíc kubických metrov LNG na úrovni 260-290 eur za TCM dáva päťročnej zmluve celkovú predbežnú hodnotu 2,5 až 3 mld. litas (725 až 870 miliónov eur).

„Keď už hovoríme o cenách a zásadách tvorby cien, ceny vo väčšine zmlúv vo svete nie sú stanovené. Sú viazané na určité vzorce. V tomto prípade je cena naviazaná na britský index oceňovania plynu UK NBP. Cena dovážaného zemného plynu bude korelovať s Európskou úniou. Ak sa pozrieme na pohyb cien plynu v rámci indexu v posledných štyroch mesiacoch, potom sa cena za tisíc metrov kubických pohybuje medzi 900 až 1000 litas, "povedal Tuckus.

Statoil by mal ročne na LNG terminál Klaipėda dodať 540 miliónov m3 plynu, čo zároveň predstavuje minimálnu odhadovanú kapacitu, ktorá je potrebná, aby sa pokryli náklady na prevádzku terminálu.

Terminál na LNG v prístavnom meste Klaipėda, za realizáciou ktorého stojí Klaipėdos Diesel, by mal byť spustený začiatkom decembra.

Litva plánuje v prvom roku prevádzky cez nový terminál dovážať približne 1 mld. metrov kubických plynu. Ročná kapacita by sa mala v budúcnosti postupne navýšiť na 4 miliardy m3.

Ešte v minulom roku hovoril o plánoch Litvy s LNG do budúcnosti v rozhovore pre EurActiv bývalý minister pre energetiku Jaroslaw Neverovič.

Povedal, že 20 až 25% domáceho dopytu po zemnom plyne bude Litva schopná uspokojiť vďaka národnému terminálu LNG. Pre potreby Litvy a jej pobaltských susedov sa má v budúcnosti postaviť ešte ďalší, väčší terminál.

Neverovič objasnil, že nakoľko sa trilaterálne rokovania vliekli a časový horizont pre dokončenie regionálneho projektu LNG bol nastavený „prinajlepšom na rok 2020“, Litva sa rozhodla pre alternatívu s národným LNG terminálom.

Priskoro na hodnotenie

Zmluva o dodávkach LNG s nórskou spoločnosťou Statoil zníži závislosť Litvy na Rusku a vytvorí podmienky pre vyjednávanie lepšej ceny s Gazpromom. Na to aby sme hodnotili dohodnutú cenu je ešte priskoro, myslí si litovský politológ Ramūnas Vilpišauskas.

"Treba vítať skutočnosť, že je tu alternatíva k ruskému plynu, čo by malo znížiť súčasnú závislosť na ruskom plyne a posilniť vyjednávaciu pozíciu Litvy vo vzťahoch s Ruskom," povedal pre BNS Vilpišauskas.

"Druhou dôležitou skutočnosťou je, že o konkurencieschopnosti cien budeme môcť hovoriť až keď dorazia prvé dodávky zemného plynu do našich terminálov LNG. Potom budeme mať možnosť porovnať ceny a posúdiť samotnú cenovú politiku," pokračoval.

Podľa Vilpišauskasa dáva kontrakt s nórskou spoločnosťou nádej, že dodávky plynu sa nebudú v budúcnosti používať ako nástroj politickej manipulácie.

"Myslím, že môžeme očakávať vyššiu spoľahlivosť a to, že dodávky plynu sa nebudú používať na plnenie politických cieľov a manipuláciu, teda presný opak k dodávkam z Ruska. V tomto ohľade možno očakávať väčšiu predvídateľnosť, ale ako som povedal, otázka konkurencieschopnosti sa vyjasní až po tom, čo bude terminál LNG v prevádzke a ceny sa budú dať porovnávať," dokončil Vilpišauskas.