Litva tasí zbrane proti Gazpromu, očakáva pomoc Komisie

Litovské ministerstvo energetiky včera (25.1.) požiadalo Európsku komisiu, aby preskúmala zneužitie dominantnej pozície ruským dodávateľom plynu. V stanovisku ministerstva sa uvádza, že chce, aby „Komisia nariadila Gazpromu dodávať zemný plyn na základe transparentných, rozumných a nediskriminačných podmienok.“

Ruský plynárenský gigant ale akékoľvek porušovanie hospodárskej súťaže v pobaltskom štáte pri dodávkach či distribúcii odmieta.

Vilnius sa nepohodol s Gazpromom, a jeho nemeckým partnerom E.ON Ruhrgas, pretože podľa pravidiel energetickej politiky EÚ plánuje oddeliť dodávky a distribúciu plynu. Gazprom by sa tak musel vzdať vlastníctva plynovodných potrubí v Litve.

Členské štáty v marci 2009 v rámci liberalizácie trhu s energiami odsúhlasili unbundling, tj. oddeliť výrobu a dodávku energií od ich prenosu a distribúcie, s cieľom uľahčiť vstup menších firiem na trh.

Ruský premiér Vladimír Putin v novembri minulého roku obhajoval prístup Gazpromu a pravidlá 3. energetického balíčka EÚ nazval necivilizovanou „krádežou.“

Vilnius: Gazprom bráni súťaži

Podľa ministra energetiky Arvydasa Sekmokasa ale Gazprom bráni vzniku konkurencie a vstupu alternatívnych dodávok na litovský trh.

„Gazprom sa snaží eliminovať reálny potenciál pre súťaž a narušiť vznik jednotného európskeho trhu s plynom,“ uviedol Sekmokas a dodal: „Situácia, v ktorej je plnoprávny člen EÚ vystavený nátlaku monopolu v tretine krajiny sa len kvôli odhodlaniu implementovať základné princípy EÚ je bezprecedentná.“

Litva nechce potrestať Gazprom, uviedol minister Arvydas Sekmokas pre časopis The Baltic Course. Doplnil, že apelovaním na Európsku komisiu, aby riešila možné zneužitie dominantného postavenia ruským Gazpromom, chce Litva podporiť konkurenciu v plynárenskom odvetví a znížiť závislosť na jednom dodávateľovi.

Minister očakáva, že Komisia súčasný stav preskúma a dúfa, že Gazprom zmení svoju politiku voči pobaltskej krajine. Podľa neho bola Litva „nútená udržiavať vertikálne integrovaný monopol.“

Zahraničné plynárenské spoločností ale varujú, že ak bude Litva v unbundlingu pokračovať, môže čeliť problémom v dodávkach.

Gazprom: Sme pripravení na čokoľvek

Predstavitelia Gazpromu už v utorok obvinenia Litvy odmietli a obhajujú sa, že dodržiavajú zákony a vzájomne dohodnuté ceny pre dodávky plynu.

Hovorca spoločnosti Sergej Kuprijanov v stanovisku uviedol: „Tento tržný prístup k stanoveniu cien v Európe úspešne funguje viac ako 30 rokov a obvinenia, že vedie k zneužívaniu Gazpromom sú jednoducho nesprávne…Gazprom je pripravený vysporiadať sa s akoukoľvek eventualitou.“

Gazprom v súčasnosti vlastní 37,1% litovskej plynárenskej spoločnosti Lietuvos Dujos, nemecký E.ON má 38,9%. Štát vlastní 17,7%.