Má Brusel rokovať s Moskvou o spornom plynovode? Slovensko hovorí áno

Peter Javorčík

Peter Javorčík. FOTO: TASR/Jakub Kotian

Slovensko má záujem podporiť žiadosť Európskej komisie (EK) o získanie mandátu zo strany členských štátov Európskej únie (EÚ) na rokovania s Moskvou o právnom pozadí fungovania plynovodu Nord Stream 2.

Uviedol to vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík.

Úplne opačný názor má nemecká kancelárka. „Ja si nemyslím, že potrebujeme zvláštny mandát,“ povedala Angela Merkelová pred 10 dňami.

Ambície a ciele tohto mandátu v pondelok 26. júna európskym ministrom energetiky predstaví podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Rada EÚ pre energetiku zasadá v Luxemburgu a EK považuje za dôležité, vysvetliť a obhájiť svoje stanovisko pred politikmi zodpovednými za modelovanie energetickej budúcnosti EÚ.

Rozdelená Rada EÚ

Členské štáty v Rade sú rozdelené. Komisia navrhla priame rokovania s Moskvou o Nord Streame 2 na popud severských štátov. Poliaci s myšlienkou mandátu súhlasia, aktuálny návrh Komisie však podľa informácií portálu EurActiv.sk hodnotia ako prislabý.

Javorčík zdôraznil, že Slovensko považuje návrh na poskytnutie mandátu pre exekutívu EÚ na rokovania s ruskou stranou za dobrý.

„Výsledkom rokovaní by mala byť dohoda o tom, akým spôsobom bude regulovaný Nord Stream 2. Naším záujmom je, aby bol regulovaný podľa pravidiel, ktoré sú najbližšie európskej legislatíve, to znamená tretiemu liberalizačnému balíčku v energetike,“ opísal situáciu Javorčík.

Slovenský diplomat vyjadril nádej, že členským krajinám sa podarí dosiahnuť dohodu o poskytnutí mandátu ešte v priebehu druhého polroka 2017. Na otázku TASR, ktoré krajiny sú najväčší oponenti, Javorčík uviedol, že o tom je zatiaľ predčasné hovoriť, lebo eurokomisia mandát predložila pred necelými troma týždňami a diskusie sú len na začiatku.

Právna (ne)istota

Šefčovič upozornil, že výstavba plynovodu z Ruska do Nemecka, ktorého jediným akcionárom je ruský koncern Gazprom, má z pohľadu Európskej komisie viacero právnych problémov.

Podľa jeho slov exekutíva EÚ po právnych analýzach dospela k názoru, že najlepším spôsobom, ako riešiť zložité právne aspekty tohto projektu, je pozrieť sa na ne ako na „kolíziu dvoch právnych systémov“ – ruského a európskeho – a zaručiť, že projekt Nord Stream 2 bude transparentný a v súlade s medzinárodným i únijným právom.

Komisia argumentuje, že medzivládne dohody pokrývajú všetky plynovody vedúce do Únie s výnimkou Nord Streamu 1 a zatiaľ aj Nord Streamu 2. Tvrdí, že jej cieľom je zabezpečiť pre plynovod právnu istotu. Z pohľadu európskej exekutívy nie je v hre len uplatnenie tretieho energetického balíčka, ale aj odškodnenie v prípade poškodenia Nord Streamu 2.

S formátom rokovaní Komisia – Kremeľ naopak nesúhlasí dotknutá spoločnosť Nord Stream 2, ktorej jediným akcionárom je Gazprom.