Maďarsko strojnásobí kapacitu dodávok plynu na Slovensko

Ilustračný obrázok. Výstavba Balkan Stream na bulharskom území. [EPA-EFE/Vassil Donev]

Maďarsko do roku 2024 strojnásobí kapacitu cezhraničného prepojenia plynovodov smerom na Slovensko, čo umožní prepraviť ročne viac ako päť miliárd metrov kubických zemného plynu, uviedol v utorok 2. júna maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Navýšenie kapacity bude dôležité po spustení južného plynovodu na prepravu zemného plynu, ktorý má prepravovať ruský plyn cez Balkán do Európy, dodal Szijjártó s odkazom na nedávnu dohodu s ruským Gazpromom.

Maďarský minister o tom hovoril počas návštevy slovenského ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nom. SaS).

Projekt v polovici mája podporil aj minister hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (SaS). „Ide o dôležitý projekt, ktorý prispeje k potrebnej diverzifikácii energetických zdrojov,” povedal po stretnutí s Péterom Szijjártóm Sulík.

Slovensko a Maďarsko vo februári podpísali memorandum o spolupráci pri preprave plynu. Denné prepravené množstvá slovensko-maďarským plynovodom sa v súčasnosti pohybujú okolo 10 miliónov metrov kubických plynu.

Plynovod sa v súčasnosti využíva na prepravu v smere zo Slovenska do Maďarska. Slovenský prepravca zemného plynu Eustream už eviduje záujem aj o prepravu plynu v opačnom smere, teda z Maďarska na Slovensko. Slovensko-maďarský plynovod uviedli do komerčnej prevádzky 1. júla 2015. Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Slovensko chce pokračovať vo financovaní plynu, vyplýva z uniknutého dokumentu

Skupina ôsmich, prevažne východných krajín EÚ, sa spojila  v obrane „úlohy zemného plynu v klimaticky neutrálnej Európe“.

Balkan Stream

Maďarsko leží na trase plynovodu Balkan Stream, ktorý je predĺžením plynovodu Turkish Stream, ktorý bude prepravovať zemný plyn z Ruska cez Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko do plynového uzla Baumgarten neďaleko Viedne.

Ropovod bol slávnostne otvorený začiatkom roku 2020, ale výstavba plynovodu na Balkáne pokračuje. Má sa stať životaschopnou náhradou za hlavnú trasu, ktorou ruský plyn tradične prechádza do Európy, teda cez Ukrajinu.

Bulharský premiér Bojko Borrisov v pondelok (1. júna) po tom, ako s prezidentom Srbska Aleksandrom Vučičom skontroloval výstavbu plynovodu, uviedol, že cieľom krajiny je dokončiť výstavbu do konca roka.

Maďarsko sa tiež usilovalo zabezpečiť alternatívne trasy a zdroje plynu s cieľom znížiť závislosť od ruského plynu prechádzajúceho cez Ukrajinu. Tento bod sa v minulosti ukázal ako citlivý vzhľadom na geopolitický vývoj.

Maďarsko vedie rozhovory s niekoľkými hráčmi na svetovom trhu o nákupe skvapalneného zemného plynu cez terminál LNG v Chorvátsku, ktorí by mohli plynovod odkúpiť po plánovanom spustení jeho prevádzky v januári 2021.