Maďarsko: Únia nepomáha stredoeurópskym krajinám zbaviť sa ruského plynu

Približne dve tretiny dovozu plynu do Maďarska stále pochádza z Ruska. Na snímke ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán počas tlačovej konferencie po rokovaní v Budapešti 2. februára 2017. [TASR/Ladislav Vallach]

Maďarský šéf pre energetickú bezpečnosť kritizoval Európsku úniu, že tlačí na menšie vnútrozemské krajiny, aby stopli využívanie ruského plynu, ale nedáva im na to dosť peňazí. Maďarsko na rozdiel od Rakúska či Česka považuje Rusko za spoľahlivého dodávateľa.

Námestník maďarského štátneho tajomníka pre energetickú bezpečnosť Csaba Marosvári povedal účastníkom konferencie Gastech v Houstone, že menšie vnútrozemské štáty Únie vrátane Maďarska potrebujú viac financií, aby sa im podarilo znížiť svoju závislosť od ruského plynu.

Približne dve tretiny dovozu plynu do Maďarska stále pochádza z Ruska. Po invázii Moskvy na Ukrajinu v roku 2022 rastie tlak na to, aby sa krajina spolu s niektorými svojimi susedmi rýchlo odstrihla od ruských palív.

„V našom regióne sú malé krajiny, malé trhy, málo významných hráčov na trhu aj nedostatok kapitálu. Infraštruktúrne projekty, ktoré by umožnili ich diverzifikáciu, môžu stáť až stovky miliónov eur – z hľadiska trhu s pohonnými hmotami to nie je možné splniť,“ povedal Marosvári.

Hoci Európska komisia pokračuje vo financovaní zelených projektov s cieľom zbaviť Európu závislosti od fosílnych palív, na niektoré krajiny nemyslí, tvrdí.

„V dôsledku vojny na Ukrajine sme sa dostali pod čoraz silnejší tlak na rýchlejšiu diverzifikáciu od ruských palív, ale nedostávame dosť financií, aby sme to zvládli,“ dodal.

Gazprom zvýšil tok plynu cez Ukrajinu. Boje však držia ceny historicky vysoko

Konflikt v Kurskej oblasti sa odráža aj na energetickom trhu. Hoci Gazprom v piatok ohlásil zvýšenie toku smerom na Slovensko, ceny na burze tento týždeň skočili o 10 percent nahor. SPP tvrdí, že je na prípadnú krízu pripravené.

Stredoeurópska závislosť

Maďarsko dostáva od Ruska 4,5 miliardy kubických metrov plynu ročne na základe 15-ročnej zmluvy s Gazpromom podpísanej v roku 2021. To predstavuje približne 80 percent maďarskej spotreby. Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 sa Maďarsko na rozdiel od iných krajín EÚ rýchlo podriadilo požiadavkám Moskvy platiť za zemný plyn v rubľoch.

EÚ sa zaviazala postupne vyradiť ruský plyn do roku 2027. Údaje Európskej komisie za minulý rok ukazujú, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa podarilo Európskej únii drasticky znížiť dovoz ruského plynu z viac ako 50 percent na 15 percent.

Podiel ruského plynu na dovoze klesá v posledných rokoch aj na Slovensku. Kým v roku 2021 k nám Rusko doviezlo asi 3,2 až 3,5 miliardy kubických metrov, čo bolo takmer 70 percent všetkého plynu, o rok sa tento podiel znížil na 60 percent. Podľa najnovšej správy Európskej únie o Slovensku podiel dovozu zemného plynu z Ruska vlani klesol na 50 percent.

Českej republike sa už v lete minulého roka podarilo znížiť závislosť od ruského plynu na štyri percentá. Česi dovážajú plyn z Nemecka – ide najmä o skvapalnený nórsky plyn (LNG), ktorý prúdi do prístavov v Severnom mori.

Ten je však drahší ako potrubný plyn z Ruska, čo je dlhodobým problémom aj v Rakúsku.

Nemci predávajú zemný plyn s prirážkou. Nepáči sa to Slovensku ani eurokomisii

Rakúsko s krajinami V4 žiada Berlín, aby zrušil cezhraničné clo na zemný plyn zo svojich zásob, lebo podkopáva ich snahu zbaviť sa závislosti od plynu z Ruska. Podľa komisie poplatky môžu porušovať pravidlá jednotného trhu Únie a ohrozujú jej súdržnosť.

To dostalo v júli 83 percent svojho plynu z Ruska, pričom krajina dováža okolo šesť miliárd kubických metrov ročne. Na rozdiel od Maďarska však svoju závislosť od ruského paliva vníma ako ekonomické a bezpečnostné riziko.

Jedným z dôvodov rakúskej závislosti sú zmluvy o nákupe plynu medzi rakúskou energetickou spoločnosťou OMV a ruskou štátnou firmou Gazprom. Záväzok OMV o povinných odberoch plynu (take-or-pay) voči Gazpromu predstavuje 60 TWh ročne, čo stačí na pokrytie takmer celého dopytu po plyne v krajine.

Rakúska vláda s OMV rozpracúva alternatívy, ako by sa dali zmluvy o dodávkach ruského plynu zrušiť. Príležitosťou bude podľa OMV koniec zmluvy o tranzite plynu cez Ukrajinu, ktorá vyprší začiatkom roka 2025.

Maďarsko chce aj LNG

Na rozdiel od ostatných stredoeurópskych krajín Maďarsko neznížilo dovoz plynu z Ruska od invázie Moskvy na Ukrajinu.

Okrem dodávok cez priamejší plynovod cez Ukrajinu krajina dostáva ruský plyn cez TurkStream, plynovod vedúci popod Čierne more na európske územie Turecka a odtiaľ do Bulharska a Srbska. Je preto v jednoduchšej situácii ako Slovensko, ktorému podobne ako Rakúsku hrozí zastavenie dodávok ruského plynu cez územie Ukrajiny už koncom tohto roka.

Európa aj Slovensko potrebujú stále menej plynu, ďalšie LNG terminály môžu byť nadbytočné

Čoraz viac terminálov na skvapalnený zemný plyn ide len na 50 percent svojej kapacity. Región však pokračuje v budovaní dovoznej infraštruktúry, ktorá môže skončiť ako uviaznuté aktíva, varujú analytici.

Marosvári uviedol, že Maďarsko podpísalo niekoľko krátkodobých dohôd o skvapalnenom zemnom plyne (LNG) s Azerbajdžanom a Tureckom, aby znížilo závislosť od ruských zdrojov. Očakáva tiež, že Turecko a Grécko sa v budúcnosti stanú významnejšími dodávateľmi plynovodného plynu a LNG.

„Nestavíte všetko na jednu kartu, to platí aj o dodávkach zemného plynu,“ povedal Marosvári.

„Rusi dodávajú podľa zmlúv, pre nás sú spoľahliví, ale to neznamená, že sa musíme držať jedného jediného zdroja, preto sme zaviedli stratégiu diverzifikácie dodávok,“ dodal.

Partneri témy

O téme Energetika môžeme písať aj vďaka našim partnerom. Ich podpora umožňuje portálu EURACTIV Slovensko investovať odborné kapacity do širšieho a hlbšieho pokrývania vývoja európskych a národných politík a dôležitých tém. Redakčný obsah portálu EURACTIV Slovensko je nezávislý od názorov jeho podporovateľov.