Maratón rokovaní o plyne na Ukrajinu pokračuje

„Veríme, že sa podarí ešte urobiť drobné doplnky do pripraveného memoranda tak, aby mohlo byť v pondelok, tiež tu v Bratislave, podpísané obidvoma stranami, v tomto prípade medzi firmami Eustream a Ukrtransgaz,“ uviedol vo štvrtok (25.4.) minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský po trojstrannom rokovaní s eurokomisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom a s ukrajinským ministrom energetiky Jurijom Prodanom.

„Dali sme si za cieľ čo najrýchlejšie pokračovať v príprave memoranda, aby sa mohli dodávky plynu reverzným tokom realizovať v čo najkratšom čase. Ukrajinská strana má záujem na tom, aby memorandum s jej pripomienkami bolo podpísané už v pondelok," potvrdil Prodan.

Naplnia sa tak slová eurokomisára Oettingera spred mesiaca, kedy uviedol, že „k dohode by sme mohli dospieť do konca apríla“. Premiér Robert Fico vtedy na jeho slová reagoval: „Neviem, o čom pán komisár rozpráva. Nemyslím si, že má k tomu toľko informácii ako ja.“ (EurActiv, 21.3.2014)

Ruské ministerstvo energetiky listom požiadalo komisára Oettingera, aby sa v pondelok (28.4.) konalo v Moskve trilaterálne stretnutie na tému dodávok plynu medzi Ruskom, Ukrajinou a EÚ.

Rýchlo len v malom

Podľa Malatinského sa na štvrtkovom rokovaní riešili „všetky možné otázky, ktoré reverznú dopravu plynu na Ukrajinu umožňujú“.

Intenzívne sa pracuje na variante tzv. vojanského prepojenia, ktoré je právne možné zrealizovať s relatívne nízkymi a skorými technickými opatreniami v dvoch fázach. Minister poznamenal, že cez toto prepojenie by sa  vo finálnom riešení dal do Užhorodu dopraviť  „relatívne slušný“ objem plynu.

„Zaoberali sme sa takisto možným využitím tzv. veľkého reverzu. V tejto chvíli je však táto situácia právne nie úplne priechodná a nevyhnutne si vyžaduje rokovanie s Gazpromom, respektíve s Ruskou federáciou,“ vysvetlil Malatinský.

Výsledky právnych analýz súčasných zmlúv podľa Oettingera potvrdzujú, že tzv. veľký reverzný tok plynu na Ukrajinu nie je na rozdiel od vojanského prepojenia možný bez súhlasu Gazpromu. „Práve preto sa snažíme v druhom kroku diskutovať s Ruskou federáciou, respektíve s Gazpromom, o tzv. veľkom riešení reverzného toku,“ uviedol eurokomisár. „Rýchlym riešením v roku 2014 môže byť len tzv. malé riešenie.“

Detaily dohody o projekte by sa dnes (25.4.) mali dotiahnuť v Kyjeve za prítomnosti Eustreamu a Európskej komisie.

Nová faktúra za neodobratý plyn

Ukrajina spustila intenzívne rokovania so svojimi susedmi v EÚ o dodávkach plynu zo západu po tom, čo ruský koncern Gazprom začiatkom apríla 2014 postupne dvakrát zvýšil Ukrajine ceny dodávaného plynu. Po zrušení decembrovej zľavy a špeciálnych ustanovení a po započítaní vývozného cla v súčasnosti Rusko predáva Ukrajine 1000 m3 plynu za 485 dolárov.

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz navyše obdržala od Gazpromu účet vo výške 11,4 miliardy dolárov za plyn, ktorý mala podľa dlhodobého kontraktu odobrať v minulom roku. Rusi podľa klauzuly take-or-pay, čiže ber alebo plať, požaduje od klientov, aby mu zaplatili za objem plynu uvedený v zmluve, aj keď toľko suroviny neodobrali.

V januári 2013 poslal Gazprom Ukrajine obdobnú faktúru vo výške 7 miliárd dolárov.(EurActiv, 29.1.2013)

Kyjev tento účet stále nezaplatil, čím sa ich dlh za neodobratý plyn vyšplhal na 18,4 miliardy.

(EurActiv/TASR)