Merkelová aj Altmaier sú ohľadom prehodnocovania Nord Stream 2 opatrní

Na archívnej snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimír Putin. [EPA-EFE/Hayoung Jeon]

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej minister hospodárstva brzdia úvahy o zastavení Nord Stream 2 ako súčasť možných nových sankcií voči Moskve v reakcii na otravu Navaľného.

Nemecko konzultuje s európskymi partnermi a partnermi v NATO o tom, ako odpovedať v prípade, že Rusko nebude spolupracovať na vyjasnení okolností otrávenia opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Navaľnyj sa lieči v berlínskej nemocnici. Merkelová jeho otravu látkou novičok označila za pokus o vraždu.

Veľkou otázkou aj v tomto kontexte je osud Nord Stream 2, ktorý zdvojnásobuje súčasnú kapacitu prepravy plynu Nord Stream 1 z Ruska do Nemecka. Je na 90 % dokončený a do prevádzky by mal byť uvedený budúci rok.

Na stretnutí parlamentného klubu CDU kancelárka Merkelová zopakovala, že po otrave Navaľného musí prísť spoločná európska odpoveď. Podľa zdrojov agentúry Reuters zo stretnutia sa o plynovode vyjadruje len veľmi opatrne.

Poslancom svojej strany povedala, že registruje, že sa otázka Nord Stream 2 otvára v kontexte európskej odpovede, ako aj to, že názory na túto tému sa rôznia. Na európskej úrovni sa podľa nej explicitne zastavenie projektu plynovodu v súvislosti s Navaľného prípadom nespomína, povedala podľa účastníkov.

Merkelovej hovorca v pondelok (7. septembra) na otázku, či bude kancelárka naďalej obhajovať projekt plynovod, odpovedal, že podľa kancelárky by bolo „nesprávne čokoľvek v tomto bode vylúčiť“.

Deň predtým nemecký minister zahraničných vecí Nemecka Heiko Maas (SPD) taktiež nevylúčil možnosť uvaliť sankcie na kontroverzný plynovod.

“Dúfam… že nás Rusi nedonútia zmeniť našu pozíciu na Nord Stream,” povedal Maas. Minister spresnil, že je dôležité zvážiť aj následky zastavenia projektu s tým, že debata o sankciách by sa nemala „redukovať“ na jeden scenár.

Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier (CDU) v utorok pripustil nové sankcie ale chce si ponechať otvorené komunikačné kanály, čo je podľa neho potenciálne efektívnejšie.

„Neviem o žiadnom prípade, kedy krajinu ako Rusko, alebo podobnú krajinu, sankcie primäli zmeniť správanie“, povedal.

Odpor v USA a východnej Európe

Plynovod Nord Stream 2 sa nachádza pod hladinou Baltského mora a má hodnotu 10 miliárd eur. Spojené štáty ho dlhodobo kritizujú. Nepáči sa im vysoká závislosť európskych krajín na dodávkach energií z Ruska.

Donald Trump v minulosti podpísal zákon nemierený proti dodávateľom tohto projektu. Znamená to, že nemecké spoločnosti, ktoré doň investujú, môžu rátať s americkými sankciami.

Na otázku, či má Nemecko zrušiť tento projekt, odpovedal Donald Trump na pondelňajšej tlačovej konferencii: „Samozrejme“.

„Bol som prvý, kto prišiel s týmto nápadom a plne si za ním stojím,” dodal Trump.

Poľsko a ďalšie krajiny východného bloku sú voči zvyšujúcej závislosti EÚ na Moskve ostražité.  Východné krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ sa zas obávajú, že nový plynovod ich odreže od dodávok plynu a umožní Moskve zvýšiť na nich tlak.

Dostavba Nord Stream 2 sa oneskorí. Musí sa prispôsobiť prísnejšej smernici EÚ

Súdny dvor EÚ zamietol žaloby spoločností Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG proti smernici EÚ. Tá mení podmienky pre plynovody vedúce z tretích krajín do EÚ.

Európska komisia patrí tiež k dlhodobým kritikom projektu Nord Stream 2. Minulý rok pretlačila novú legislatívu, ktorá znemožňuje tretím  krajinám súbežne vlastniť plynovod a plyn, ktorý dodáva na trh EÚ. Tento krok bol jasne namierený proti Rusku.

Nemecko napriek kritike tvrdí, že Nord Stream 2 zaručuje stabilnejší a čistejší zdroj energie, ktorá zapadá do snahy znížiť závislosť na jadrovej energii a energii z uhlia.

Okrem Gazpromu, ktorý má väčšinový podiel na tomto projekte, v ňom figuruje viacero veľkých európskych hráčov, ako sú nemecké spoločnosti Wintershall a Urpiner, holandsko-britská Shell, francúzska Engie a rakúska OMV.

Odborníci tiež spochybňujú, či je zastavenie projektu vôbec prichádza do úvah.

„Z právneho hľadiska si myslím, že je to skoro nemožné,” povedal predstaviteľ nemecko-východného obchodného združenia Micheal Harms v rozhovore pre nemecký rozhlas Deutschlandfunk v utorok (8. septembra).

Partner