Nemecká kancelárka vyhlásila, že plány na kontroverzný ruský plynovod nemôžu pokračovať bez záruk pre Kyjev. Eurokomisár pre energetickú úniu označil Ukrajinu za spoľahlivého prepravcu.
Doplnené o 18:55 o stanovisko eurokomisára Maroša Šefčoviča.
„Projekt plynovodu Nord Stream 2 sa neuskutoční, pokiaľ sa nevyjasní úloha Ukrajiny pri tranzite plynu,“ uviedla v utorok 10. apríla Angela Merkelová po rozhovore s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom v Berlíne.
Nemecká líderka povedala, že plány na plynovod, ktoré už dlho narúšajú nemecko-ukrajinské bilaterálne vzťahy, zohrali v tejto diskusii veľkú úlohu.
Merkelovej zásah privítal podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu. Maroš Šefčovič uviedol, že „Ukrajina je spoľahlivou tranzitnou krajinou a Európska únia považuje ukrajinskú prepravnú trasu za strategickú pre našu energetickú bezpečnosť.”
Už nie len ekonomický projekt
Počas rozhovorov s Porošenkom vraj kancelárka „pozorne počúvala obavy Ukrajiny“. Merkelová dlho nazývala Nord Stream 2 čisto „ekonomickým projektom“ bez potreby politických zásahov. Jej vyjadrenie je výrazným posunom od tohto postoja.
„Faktom je, že nemôžeme dovoliť, aby Ukrajina stratila kvôli Nord Streamu 2 svoj význam, pokiaľ ide o tranzit plynu,“ povedala Merkelová na tlačovej konferencii.
Poznamenala, že „závislosť na ruskom plyne tu bude vždy“, no Ukrajina sa vo veľkej miere spolieha na príjmy z tranzitných poplatkov.
Lacnejší plyn z Ukrajiny
V rozhovore pre nemecký ekonomický denník Handelsblatt vyzval Porošenko Berlín, aby sa vzdal plánov na výstavbu Nord Streamu 2. Podľa neho by to spôsobilo „ekonomickú a energetickú blokádu“ Ukrajiny a celý projekt označil za „politický úplatok za vernosť Rusku“.
„Ukrajinský tranzitný plynovod je oveľa lacnejší a je možné ho zmodernizovať lacno a jednoducho,“ tvrdil Porošenko.
Obvinil Rusko, že je „mimoriadne nespoľahlivým partnerom“ v oblasti dodávok energie, a poukázal na to, že štátna energetická spoločnosť Gazprom odmietla Ukrajine zaplatiť miliardy eur po zastavení dodávok plynu uprostred zimy.
Rozdielne objemy plynu
Po uverejnení rozhovoru vydal Gazprom tlačovú správu, v ktorej cituje generálneho riaditeľa Alexeja Millera. „Nikdy sme nehovorili o prerušení tranzitu plynu cez Ukrajinu. Ruská zdrojová základňa sa ale presúva na sever a je zrejmé, že v centrálnom prepravnom koridore nebude rovnaký objem plynu ako predtým. Preto je možné, že určité objemy budú naďalej vo výške 10-15 bcm ročne, no ukrajinská strana musí odôvodniť ekonomickú životaschopnosť novej tranzitnej zmluvy.“
Nový plynovod by mal zdvojnásobiť objem ruského plynu, ktorý tečie do najsilnejšej ekonomiky Európskej únie cez Baltické more – teda bez tranzitu cez Ukrajiny – do konca roka 2019.
Nemecké úrady už vydali konečné povolenia potrebné na výstavbu Nord Stream 2 na svojom území a vo vodách. Súhlasiť však musia aj ďalšie krajiny.
Moskva sľúbila pokračovanie tranzitu
Slovenský eurokomisár zodpovedný za energetiku privítal, že Merkelová „prispieva k hľadaniu riešenia, ktoré by zaručilo úlohu Ukrajiny ako tranzitnej krajiny komerčne udržateľným spôsobom.”
Vyjednávania sú podľa neho najlepším spôsobom ako zabrániť tomu, že Nord Stream 2 naruší fungovanie ukrajinskej sústavy. „Ja osobne som pripravený rokovať s Ukrajinou aj Ruskom, bilaterálne a trilaterálne. Vzhľadom na komplexnosť a citlivosť problému bilaterálnych vzťahov po roku 2019 určite vyzývam na využitie všetkých komunikačných kanálov,” dodal Šefčovič.
Eurokomisár uviedol, že s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom o situácii telefonoval. Novak podľa Šefčoviča „vyjadril pripravenosť Ruska realizovať neprerušené dodávky zemného plynu do Európy prostredníctvom prepravnej trasy cez Ukrajinu po roku 2019.”