Merkelová: Ak nebude dohoda s Ukrajinou, nebude ani Nord Stream 2

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Petro Porošenko na spoločnej tlačovej konferencii. Nemecko, 10. marec 2018 [Omer Messinger/EPA/EFE]

Nemecká kancelárka vyhlásila, že plány na kontroverzný ruský plynovod nemôžu pokračovať bez záruk pre Kyjev. Eurokomisár pre energetickú úniu označil Ukrajinu za spoľahlivého prepravcu. 

Doplnené o 18:55 o stanovisko eurokomisára Maroša Šefčoviča. 

„Projekt plynovodu Nord Stream 2 sa neuskutoční, pokiaľ sa nevyjasní úloha Ukrajiny pri tranzite plynu,“ uviedla v utorok 10. apríla Angela Merkelová po rozhovore s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom v Berlíne.

Nemecká líderka povedala, že plány na plynovod, ktoré už dlho narúšajú nemecko-ukrajinské bilaterálne vzťahy, zohrali v tejto diskusii veľkú úlohu.

Merkelovej zásah privítal podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu. Maroš Šefčovič uviedol, že „Ukrajina je spoľahlivou tranzitnou krajinou a Európska únia považuje ukrajinskú prepravnú trasu za strategickú pre našu energetickú bezpečnosť.”

Už nie len ekonomický projekt

Počas rozhovorov s Porošenkom vraj kancelárka „pozorne počúvala obavy Ukrajiny“. Merkelová dlho nazývala Nord Stream 2 čisto „ekonomickým projektom“ bez potreby politických zásahov. Jej vyjadrenie je výrazným posunom od tohto postoja.

Nemecký diplomat: Plyn môže tiecť cez Nord Stream 2 aj Ukrajinu, máme riešenie

Západné firmy by sa mali podieľať na prevádzke ukrajinských plynovodov, hovorí pre EurActiv.sk PETER FISCHER. Zástupca generálneho riaditeľa pre globalizáciu, energetickú a klimatickú politiku na nemeckom ministerstve zahraničných vecí prišiel do Bratislavy na SET Plan – Central European Energy Conference X.

„Faktom je, že nemôžeme dovoliť, aby Ukrajina stratila kvôli Nord Streamu 2 svoj význam, pokiaľ ide o tranzit plynu,“ povedala Merkelová na tlačovej konferencii.

Poznamenala, že „závislosť na ruskom plyne tu bude vždy“, no Ukrajina sa vo veľkej miere spolieha na príjmy z tranzitných poplatkov.

Lacnejší plyn z Ukrajiny

V rozhovore pre nemecký ekonomický denník Handelsblatt vyzval Porošenko Berlín, aby sa vzdal plánov na výstavbu Nord Streamu 2. Podľa neho by to spôsobilo „ekonomickú a energetickú blokádu“ Ukrajiny a celý projekt označil za „politický úplatok za vernosť Rusku“.

„Ukrajinský tranzitný plynovod je oveľa lacnejší a je možné ho zmodernizovať lacno a jednoducho,“ tvrdil Porošenko.

Obvinil Rusko, že je „mimoriadne nespoľahlivým partnerom“ v oblasti dodávok energie, a poukázal na to, že štátna energetická spoločnosť Gazprom odmietla Ukrajine zaplatiť miliardy eur po zastavení dodávok plynu uprostred zimy.

Komisia ide pre Nord Stream 2 meniť európsku legislatívu

Európska exekutíva chce odstrániť právnu neistotu okolo ruského plynovodu. Dosiahne opak, tvrdia jeho zástancovia.

Rozdielne objemy plynu

Po uverejnení rozhovoru vydal Gazprom tlačovú správu, v ktorej cituje generálneho riaditeľa Alexeja Millera. „Nikdy sme nehovorili o prerušení tranzitu plynu cez Ukrajinu. Ruská zdrojová základňa sa ale presúva na sever a je zrejmé, že v centrálnom prepravnom koridore nebude rovnaký objem plynu ako predtým. Preto je možné, že určité objemy budú naďalej vo výške 10-15 bcm ročne, no ukrajinská strana musí odôvodniť ekonomickú životaschopnosť novej tranzitnej zmluvy.“

Nový plynovod by mal zdvojnásobiť objem ruského plynu, ktorý tečie do najsilnejšej ekonomiky Európskej únie cez Baltické more – teda bez tranzitu cez Ukrajiny – do konca roka 2019.

Nemecké úrady už vydali konečné povolenia potrebné na výstavbu Nord Stream 2 na svojom území a vo vodách. Súhlasiť však musia aj ďalšie krajiny.

Stavbe Nord Streamu 2 na nemeckom území už nič nebráni

Nemecký regulačný orgán schválil výstavbu a prevádzku sporného ruského plynovodu v tamojších vodách. CDU a ďalšie dve politické strany sa vyslovili proti projektu.

Moskva sľúbila pokračovanie tranzitu

Slovenský eurokomisár zodpovedný za energetiku privítal, že Merkelová „prispieva k hľadaniu riešenia, ktoré by zaručilo úlohu Ukrajiny ako tranzitnej krajiny komerčne udržateľným spôsobom.”

Vyjednávania sú podľa neho najlepším spôsobom ako zabrániť tomu, že Nord Stream 2 naruší fungovanie ukrajinskej sústavy. „Ja osobne som pripravený rokovať s Ukrajinou aj Ruskom, bilaterálne a trilaterálne. Vzhľadom na komplexnosť a citlivosť problému bilaterálnych vzťahov po roku 2019 určite vyzývam na využitie všetkých komunikačných kanálov,” dodal Šefčovič.

Eurokomisár uviedol, že s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom o situácii telefonoval. Novak podľa Šefčoviča „vyjadril pripravenosť Ruska realizovať neprerušené dodávky zemného plynu do Európy prostredníctvom prepravnej trasy cez Ukrajinu po roku 2019.”