Moskva „zjemňuje tón“ v rokovaniach o dodávkach plynu na Ukrajinu

„Napriek všetkým ťažkostiam v našich vzťahoch s Ukrajinou by sme mali, v rozumných medziach, uvažovať o ústupkoch,“ povedal ruský premiér Dmitrij Medvedev ministrovi energetiky Alexandrovi Novakovi a šéfovi Gazpromu Alexejovi Millerovi.

Gazprom už v minulosti naznačil, že Ukrajine bude účtovať 287 dolárov za 1000 metrov kubických (m3) plynu a to bez akejkoľvek zľavy v treťom štvrťroku. Pre porovnanie v druhom štvrťroku ruský energetický gigant Kyjevu účtuje 247 dolárov a to so zľavou 100 dolárov na 1000 m3.

Medvedev však v pondelok vyhlásil, že Rusko pravdepodobne ponúkne Ukrajine zľavu vo výške 40 dolárov na 1000 m3 plynu. Premiér zároveň dodal, že Ukrajina je pre ruské dodávky do Európy "kľúčovou tranzitnou krajinou."

„Ceníme si našu povesť spoľahlivého dodávateľa zemného plynu… Toto opatrenie (zľava) je dôležité na podporu ukrajinského hospodárstva,“ dodal Medvedev pre ruské agentúry.

Tranzit možno nekončí

Šéf ruského Gazpromu pri viacerých príležitostiach naznačil, že Rusko nepredĺži Ukrajine zmluvu o tranzite plynu, ktorá končí v roku 2019. Namiesto toho plánuje Rusko presunúť celý objem plynu do nového plynovodu, ktorý obíde územie Ukrajiny cez Turecko.

Rusko v súčasnosti dodáva viac ako tretinu celkovej spotreby plynu EÚ, pričom približne polovicu dováža cez územie Ukrajiny.

„Zastavenie toku plynu cez Ukrajinu po roku 2019 nezodpovedá realite ani z hľadiska nákladov na nové potrubia alebo investície, ktoré sú potrebné na modernizáciu ukrajinského plynovodného systému,“ naznačil pre agentúru Reuters pozíciu EÚ európsky diplomatický zdroj.

Zdá sa však, že Moskva mení svoj rezolútny postoj k ukončeniu zmluvy s Kyjevom. Alexej Miller v piatok oznámil, že energetický koncern je pripravený rokovať o pokračovaní tranzitu cez územie Ukrajiny.

„Keď sa bude zmluva chýliť ku koncu …budeme s našimi ukrajinskými kolegami rokovať o ďalšom tranzite,“ povedal Miller s tým, že je to „priamy rozkaz od prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina.“

Miller naznačil pre agentúru Interfax, že jeden z kľúčových problémov, ktoré je potrebné vyriešiť sú tranzitné poplatky, ktoré Moskva platí za využívanie ukrajinskej infraštruktúry. Ukrajina v súčasnosti Rusku účtuje 2,7 dolára za 1000 m3 prepraveného plynu na 100 kilometrov, čo do štátnej pokladnice prispieva približne miliardou amerických dolárov ročne.

V budúcnosti by však ukrajinský Naftogaz chcel tento poplatok zvýšiť až na 5 dolárov. Gazprom však takéto zvýšenie odmieta. „Nikdy nepodpíšeme tranzitnú zmluvu s takýmito neprijateľnými podmienkami,“ naznačil Miller.

Trojstranné rokovania o dodávkach plynu na Ukrajinu medzi Kyjevom, Moskvou a Európskou komisiou pokračujú dnes vo Viedni. Diplomatické zdroje pre EurActiv potvrdili, že krajiny budú diskutovať aj o cene tranzitných poplatkov.