Na čistejšiu energetiku prispeje Únii šéf Microsoftu

Bill Gates (vľavo) a Maroš Šefčovič. [FB MŠ]

Spoločný fond Európskej komisie a Nadácie Melindy a Billa Gatesovcov bude investovať do zelených riešení v energetike, poľnohospodárstve, plastoch, doprave a budovách. Legendu svetovej informatiky zaujíma aj transformácia uhoľných regiónov.

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič sa tento týždeň stretol v Bruseli so zakladateľom a predsedom predstavenstva spoločnosti Microsoft Billom Gatesom.

Ten má záujem podporiť európske projekty v oblasti energetiky, batérií, klimatických zmien a pomoci pre Afriku.

Únia potrebuje pomoc

„Energetický biznis sa prudko mení,“ uviedol Gates na otázku TASR, čo bolo hlavným cieľom jeho rokovaní so Šefčovičom.

V tejto súvislosti zdôraznil význam nového fondu Prelomová energetika, ktorý bol v stredu 17. októbra predstavený na pôde Európskej komisie. Ocenil tiež iniciatívu Európskej aliancie pre batérie aj snahy o transformáciu uhoľných regiónov.

IT: EK udelila Microsoftu ďalšiu pokutu vo výške 561 miliónov eur

Brusel 6. marca (TASR) – Európska komisia (EK) dnes udelila Microsoftu ďalšiu pokutu vo výške 561 miliónov eur za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže. Informovala o tom agentúra DPA.
Podľa komisie americký softvérový gigant nevyhovel jej nariadeniu z roku 2009, podľa ktorého …

Podotkol, že EÚ potrebuje v tejto oblasti pomoc s investíciami, čomu napomôže vytváranie americko-európskych tímov, ktoré by boli schopné presadiť sa so svojimi nápadmi na trhu s energetikou.

Šefčovič spresnil, že spoločné podniky by mali hľadať nové nástroje financovania –  či už z rozpočtu EÚ alebo cez Nadáciu Melindy a Billa Gatesovcov.

Ako užitočné ich vidí v oblasti vývoja batérií, transformácie uhoľných regiónov či vývoja čistých technológií pre Afriku, kde 700 miliónov ľudí nemá prístup k elektrine. Táto pomoc pre Afriku podľa neho povedie k zníženiu dôvodov na migračné tlaky.

Spoločný fond s 50 miliónmi

„Hlavným cieľom bolo hľadať ďalšie druhy spolupráce. Podobné tej, ktorú sme v stredu potvrdili podpisom memoranda,” odkázal slovenský komisár na fond Prelomová energetika.

EÚ a Gates vložia spoločne do fondu po 50 miliónov eur. Na podporu projektov, ktoré pokrývajú päť oblastí: modernizáciu výroby, skladovania a prenosu energie, poľnohospodárstvo s nižšou produkciou emisií CO2, ekologickejšiu výrobu plastov, ocele a cementu, dopravu a tiež vyššiu energetickú účinnosť budov.

Komisia má plán pre biohospodárstvo. Biomase sa príliš nevenuje

Nový európsky akčný plán chce jednej strane prispieť k riešeniu zmeny klímy a demografie. Na druhej strane poukazuje na možné riziká intenzívnej poľnohospodárskej a lesníckej výroby.

„Doteraz sme takto s nikým nespolupracovali,” opísal Šefčovič spoločné projekty EÚ s Gatesom. Ide o snahu zapojiť súkromný sektor a odborníkov už do prvej fázy rozhodovania o projektoch, čo zrýchli proces inovácií a vývoja nových technológií.

Spresnil, že Gates má nielen financie a skúsenosti, ale aj tím ľudí, ktorý vie zabezpečiť investorov a investície, pričom každý vklad z jeho strany by EÚ dorovnala cez svoj rozpočet.

Ich druhé, štvrtkové stretnutie bolo zamerané na možnosti vytvárania spoločných pracovných skupín. Šefčovič uviedol, že EÚ posúdi, ako vie tento model spolupráce podporiť cez finančné nástroje, ako sú fond z predaja emisných povoleniek (budúci Inovačný fond) či Nástroj na prepájanie Európy (CEF).

Viac batérií a menej uhlia

„Najdlhšie sme hovorili o klimatických zmenách. Gates je jednou z najvýznamnejších medzinárodných osobností, ktoré sa do týchto aktivít zapájajú. Aj vďaka nemu odštartovali práce globálnej komisie pre adaptáciu krajín, ktoré sú najviac postihnuté klimatickými zmenami,” vysvetlil Šefčovič.

Komisár dodal, že v tomto smere im chce pomáhať aj jeho bývalá kolegyňa z Komisie, výkonná riaditeľka Svetovej banky Kristalina Georgievová a spolu chcú tento projekt prezentovať na klimatickom summite OSN v Katoviciach (COP24).

Európska batériová aliancia má prvé výsledky, preniesla sa aj na Slovensko

V 21. storočí zohrajú batérie v automobilovom priemysle tak dôležitú úlohu, ako zohral v 20. storočí spaľovací motor, tvrdí podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Šefčovič uviedol, že Gatesa zaujal projekt Európskej aliancie pre batérie možno aj preto, že on sám v Spojených štátoch investoval do batérií. A hoci mu viaceré investičné zámery nevyšli, má účasť vo firmách, ktoré vyvíjajú batérie na báze nových technológií. Aj vďaka tomu sa v Bruseli zrodila dohoda o prepájaní amerických firiem s konzorciami, ktoré v tejto oblasti vznikajú v EÚ. „Európa musí zvládnuť nielen pásovú výrobu batérií súčasnej technológie, ale musí sa presadiť aj v technológiách, ktoré prídu o pár rokov,“ upozornil.

Gates sa zaujímal aj o aktivity EÚ v oblasti transformácie uhoľných regiónov, čo má dopad aj na Slovensko. Naznačil, že tento nápad je dôležitý pre všetky regióny na svete, kde prebieha ťažba uhlia.

„Vysvetlil som mu filozofiu EÚ, ako chceme pomáhať a ponúkať nové ekonomické možnosti rozvoja pre tieto oblasti a ako spoločne hľadať spôsob financovania,“ uviedol Šefčovič. A dodal, že nové finančné možnosti sa teraz črtajú cez Nadáciu Melindy a Billa Gatesovcov alebo cez Konvent primátorov, ktorý má ako jednu z hlavných priorít práve premenu uhoľných regiónov.