Na Slovensko sa tlačí ďalší energetický gigant

Krátka správa

Český štátom kontrolovaný energetický gigant ČEZ bude prenikať na slovenský trh. V maďarskej energetickej firme MOL (ktorá vlastní slovenský Slovnaft) odkúpi 7% akcií za asi 25,7 miliárd korún. Súčasťou spolupráce bude aj stavba dvoch plynových elektrární – v Maďarsku a na Slovensku.

Joint venture MOL s ČEZ je hodnotené ako snaha maďarskej firmy chrániť sa pred prevzatím kontroly zo strany rakúskeho OMV, o ktorom sa hovorí už niekoľko mesiacov. Vláda v Budapešti sa mu okrem iného snažila predísť zákonom obmedzujúcim zahraničné investície v strategických firmách, OMV však podal sťažnosť na Európsku komisiu.

Stavbou plynovej elektrárne ČEZ výraznejšie vstúpi na slovenský trh s elektrickou energiou, o ktorý sa neúspešne pokúšal už pri privatizácií Slovenských elektrární.

Nové zdroje však chcú rozvíjať aj ENEL Slovenské elektrárne. Už pred na jeseň vyhlásili, že chcú do roku 2013 dokončiť tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne v Mochovciach a v najbližších niekoľkých rokoch investovať do jadrových projektov celkovo 72 miliárd eur – na zlepšenie kapacity starších blokov Mochoviec a do atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice.