Nabucco, boj Goliáša s Dávidom o azerbajdžanský plyn

Azerbajdžan je pre Nabucco kľúčovým potenciálnym dodávateľom plynu. Baku tlačí na konzorcium plynovodu, aby konečne odhalilo presné predstavy.

Elshad Nasirov, hlavný vyjednávač Azerbajdžanu v tendri o prístup k 10-tim miliardám metrov kubických (bcm) plynu z poľa Shah Deniz II, uviedol, že jeho dvaja konkurenti – TAP a ITGI, sa možno „stanú viac atraktívnymi.“

„Nebudeme platiť za prázdnu kapacitu Nabucca,“ povedal Nasirov v novembri pre časopis European Energy Review.

Nasirov odkazoval na fakt, že aj keď má Nabucco plánovanú kapacitu 31 bcm, zatiaľ sa preň nenašiel žiaden ďalší dostupný zdroj plynu okrem Shah Deniz II.

„Nesľubujeme dodatočný plyn. Všetko závisí od ceny,“ uviedol Nasirov a dodal, že Azerbajdžan „nevsadí všetko na jednu kartu,“ čím naznačil, že 10bcm plynu by mohli predať aj viacerým záujemcom.

„Hovoríme Nabuccu: Ponúknite svoju cenu….čakáme z Nabucca na vážnu ponuku,“ aby ju predstavitelia v Baku mohli porovnať s ďalšími ponukami. Podľa Nasirova, je Nabucco „stále neisté“ vzhľadom na neexistenciu druhého zdroja plynu.

Podobne sa v stredu vyjadril Umberto Quadrino, výkonný riaditeľ energetickej spoločnosti Edison, ktorá propaguje ITGI: „Nabucco nemá odôvodnenie pre investíciu do plynovodu s kapacitou 30 bcm.“

Dvojstupňová spolupráca Nabucca a ITGI?

Počas slávnostnej večere organizovanej gréckymi a talianskymi europoslancami, kde bol prítomný aj komisár EÚ pre energetiku Günther Oettingerm obhajoval „spoluprácu“ medzi ITGI a Nabuccom. Povedal, že Oettinger by mohol presvedčiť spoločnosti v Nabuccu, aby pri budovaní Južného plynovodného koridoru prijali dvojstupňový prístup.

Prvý stupeň by malo na starosti prepojenie ITGI a Nabucco by sa zapojilo až do ďalšej fázy, sprístupnení nových zdrojoch.

Naznačil, že o tomto scenári už ITGI a Nabucco začali prvé rokovania.

Avšak hovorca Nabucca poprel akýkoľvek kontakt v tejto súvislosti. Christian Dolezal EurActiv informoval, že dvojstupňový prístup navrhovaný partnermi z ITGI je pre jeho spoločnosť nepochopiteľný. Nabucco je podľa neho jediným projektom Južného plynovodného koridoru, ktorý poskytuje spojenie z tureckých východných hraníc až do Rakúska.

Uviedol. „Pokiaľ ja viem, ITGI by mal viesť len do Brindisi,“ na juhovýchodnom cípe Talianska.

Predstavitelia ITGI trvajú na tom, že Brindisi nebude konečnou plynovodu a budú schopní dodávať až 5 bcm cez prepojenie medzi Gréckom a Bulharskom, ktoré by malo byť hotové do dvoch rokov.

Experti prítomní na vyššie uvedenej večeri v Európskom parlamente EurActivu povedali, že len Nabucco v skutočnosti prináša nové potrubie cez územie Turecka, namiesto toho, aby využívalo existujúcu sieť. Podľa nich je preto goliášsky projekt Nabucca vo výhode.

Akcionármi v konzorciu Nabucco sú Bulharský energetický holding, turecký Botas, maďarský MOL (materská skupina Slovnaftu), rakúske OMV, nemecké RWE a rumunský Transgaz. Každý z nich má rovnaký podiel 16,67%.

Richard Morningstar, zvláštny splnomocnenec amerického ministerstva zahraničia pre eurázijskú energetiku se pre ruský denník na margo projektu Nabucco vyjadril „je dobrý, ale nie je jediným projektom.“

Denník Kommersant ho ďalej cituje: „Podporujeme nielen Nabucco, ale celý Južný plynovodný koridor, sériu plynovodov, ktoré budú dodávať plyn z Kaukazu a Strednej Ázie cez Turecko do Európy.“

Európske spoločnosti sa podľa Morningstara musia rozhodnúť na základe toho, ktorý projekt je najrozumnejší a najprospešnejší.

„Uprednostnili by sme Nabucco, ale to neznamená, že sa uskutoční ako prvé,“ dodal.