Nabucco má problém: Azerbajdžan sa takmer dohodol s Ruskom

Zdroj: TASR, AP Photo/Bela Szandelszky

Pozadie

Do roku 2007 bol ruský, štátom kontrolovaný Gazprom jediným dodávateľom plynu do Azerbajdžanu. Hoci kaukazská republika ťažila ropu, produkcia plynu ostávala marginálna.

Privilegované partnerstvo však skončilo v roku 2007, keď Gazprom signalizoval plán znížiť dodávky z 4,5 miliardy metrov kubických ročne na 1,5 miliardy a zvýšenie ceny na 235 dolárov za 1000 metrov kubických.

Teraz si Azerbajdžan dokáže pokryť spotrebu vlastnou produkciou. Okrem toho od roku 2007 začal dodávať plyn aj do Gruzínska. EÚ dúfala, že po dokončení plynovodu Nabucco vykryje Baku tretinu jeho kapacity a na začiatok bude hlavným dodávateľom suroviny. Zdá sa však, že v nedeľu azerbajdžanská vláda potvrdila predchádzajúce obavy, že Gazprom opäť predbehne európske konzorcium.

Dvesto kilometrov dlhý plynovod Baku – Novo Fiľja, cez ktorý by sa mal azerbajdžanský plyn transportovať do Ruska, potrebuje technický upgrade. Podľa expertov to však nie je problém.

Dohoda s Ruskom takmer istá

Počas návštevy Moskvy azerbajdžanský prezident Ilham Alijev potvrdil, že jeho krajina chce predávať plyn priamo Gazpromu. Jeho stretnutie s ruským proťajškom Dmitrijom Medvedevom malo zvýšiť šance dohody, podľa ktorej by krajina predávala Gazpromu 16 miliárd m3 plynu ročne z ložiska Šach Deniz.

Azerbajdžan, ktorý zatiaľ vyváža plyn do Gruzínska a Turecka, vyhlásil, že hľadá nové trhy, vrátane ruského. Prezident Alijev dohodu s Moskvou silno podporil.

„Medzi nami nie sú tranzitné krajiny, a to znamená, že už existuje dosť efektívna transportná infraštruktúra. Nie sú potrebné ďalšie investície do budovania plynovodu. Preto všetky podmienky vyzerajú veľmi výhodne“, povedal Alijev na tlačovej konferencii.

Optimistické vyhliadky skorého podpisu definitívnej dohody má aj prezident Medvedev: „Myslím, že máme vynikajúce vyhliadky na dosiahnutie plnej dohody, ktorá bude brať d  úvahy záujmy našich krajín a komerčné záujmy spoločností. To môže otvoriť novú kapitolu našich energetických vzťahov.“

Nabucco na vode

Dohoda by bola úderom pre projekt Nabucco a tak sa dali očakávať znepokojené reakcie Bruselu. V ruských médiách sa už včera objavili komentáre, ktoré varovali EÚ pred výhradami: „Európska únia pravdepodobne privíta objavenie sa nového dodávateľa z východu, hoc aj závislého na ruských plynovodoch, najmä vzhľadom na to, že nad dokončením Nabucca visí otáznik“, píše sa vo včerajšom vydaní Moscow Times.

Zmena americkej politiky?

Podľa niektorých analytikov menia Spojené štáty politiky predchádzajúcej vlády, ktorá podporovala diverzifikáciu energetických transportných trás v Európe a ich vymanenie sa spod kontroly Ruska. Dôvodom má byť snaha zlepšiť vzťahy s Moskvou.

Alexander Rar, riaditeľ Programu pre Rusko a SNŠ v think-tanku Foreign Policy Council of Germany povedal: „Američania ponúkli zlúčenie Južnej vetvy, Nabucco a iných potrubí do všeobecného projektu nazvaného „Južný koridor“, aby sa nevytvárali geopolitické rozpory v čase, keď potrebujeme Rusko na riešenie iránskeho problému a iných vecí.“

Aj EÚ sa nedávno pokúsila premenovať Nabucco na všeobecnejší „Južný koridor“. Južný plynárenský koridor má zahŕňať aj podmorské potrubie medzi gréckym pobrežím Iónskeho mora a Talianskom, a iné projekty na juhovýchode Európy.

Pozície

Christian Doležal, hovorca Nabucco GmbH pre EurActiv povedal, že je zo strany krajiny produkujúcej plyn, ako Azerbajdžan, „pochopiteľné“, ak hľadá podnikateľské príležitosti.

„Je pochopiteľné, že producenti hľadajú cestu ako predať plyn. Sme optimisti a veríme, že Nabucco bude využívaný ako cesta do Európy pre producentov plynu v Azerbajdžane, Iraku, Turkménsku a Egypte.“