Nabucco vyškrtli zo zoznamu

Predstavitelia EÚ včera (16.3.) potvrdili, že plynovod, ktorý sa ešte v nedávnej minulosti pokladal za vlajkovú loď odhodlania EÚ diverzifikovať svoje energetické zdroje, zmizol zo zoznamu energetických projektov, ktoré sa podporia z neminutých 5 mld. eur presunutých z minulého rozpočtového roka.

Ide o víťazstvo Nemecka. Kancelárka Angela Merkelová nedávno vyhlásila, že problém nevidí vo vyčlenení verejných financií, ale v otázke, akým plynom sa Nabucco naplní. Ministri zahraničia preto dali prednosť širšiemu projektu „Južného plynovodného koridoru“, ktorý v sebe zahŕňa aj budovanie pobrežnej infraštruktúry, prepojenia Talianska, Turecka a Grécka (ITGI), ako i sériu ďalších plynovodných zámerov v juhoeurópskom regióne.

„Skutočnosť, že sme zmenili meno, neznamená, že Nabucco sa stratilo. Je tam s iným menom,“ povedal pre EurActiv Ferran Tarradellas Espuny, hovorca Európskej komisie. Súčasne vysvetlil, že „Južný plynovodný koridor“ a ruskom preferovaná „Južná vetva“ sú dve rozdielne veci.

Podpredseda českej vlády Alexandr Vondra potvrdil, že ministrom sa stále nepodarilo dohodnúť sa na definitívnej verzii balíka pre podporu energetickej infraštruktúry a budovania dátovej infraštruktúry, nakoľko niektoré krajiny chcú návrh opätovne preskúmať pred jarným summitom, ktorý sa uskutoční na konci týždňa (19. – 20. marec). Hoci je plynovod Nabucco predbežne zo zoznamu podporených energetických projektov vyškrtnutý, nemusí ísť o definitívne rozhodnutie. Vondra doplnil, že „silná skupina krajín chce, aby bol Nabucco súčasťou zoznamu projektov“.

Neexistencia konsenzu na ministerskej úrovni v otázke neminutých 5 mld. eur (3,5 mld. na energetické projekty, 2 mld. na internet, 0,5 mld. na aktuálne poľnohospodárske výzvy) je pomerne prekvapujúca, nakoľko diplomatické zdroje pre EurActiv potvrdili, že Nemecko by chcelo, aby definitívne slovo o balíku padlo práve na summite.

K balíku 5 mld. eur sa v apríli vyjadrí i Európsky parlament v rámci spolurozhodovacej procedúry. Vondra uzatvára: „Ak sa nedosiahne dohoda, dôveryhodnosť všetkých bude spochybnená. Nik si to nemôže dovoliť.“