Nabucco Západ zostáva v hre o plyn z Azerbajdžanu

Predstaviteľ azerbajdžanskej štátnej spoločnosti SOCAR v nedeľu (19.8.) uviedol, že Baku je pripravené naďalej spolupracovať s konzorciom Nabucco Západ. Pred niekoľkými dňami pritom akcionári jeho posledného konkurenta – Tranjadranský plynovod (TAP) – dosiahli dohodu s vlastníkmi náleziska Shah Deniz II o zabezpečení financovania pre projekt TAP.

„Naša spolupráca so Shah Deniz je teraz ešte bližšia a ďalekosiahlejšia než predtým. Táto dohoda posilní náš pokračujúci pracovný vzťah v predvečer konečného rozhodnutia o trase,“ okomentoval dohodu výkonný riaditeľ TAP Kjetil Tungland.

„Dohoda s TAP dáva partnerom viac právnej a plánovacej istoty. Nie je to rozhodnutie proti Nabuccu Západ,“ uviedol Elmar Mamedov, zástupca spoločnosti SOCAR pre Nemecko. Dodal, že spoločnosť chce uzavrieť rovnakú dohodu aj s konzorciom Nabucca.

Nabucco Západ a TAP sú poslednými súpermi v boji o plyn z bohatého azerbajdžanského náleziska v Kaspickom mori, ktoré by malo začať produkovať plyn v roku 2017. Nabucco malo pôvodne končiť pri rakúskom Baumgartene, avšak postupne vznikli aj návrhy jeho odbočiek do Grécka a Talianska, kade má prechádzať práve plynovod TAP.

Trasa plynovodu TAP, Zdroj: TAP

Partneri zo Shah Deniz II o konečnej trase pre export svojho plynu do Európy rozhodnú budúci rok. Oba projekty by mali znížiť závislosť európskych krajín na dodávkach plynu z Ruska.

Moskva sa však svojej dominancie na európskom trhu so zemným plynom nemieni vzdať tak ľahko. Ruský Gazprom a talianska spoločnosť Eni potvrdili, že výstavba  ich plynovodu Južný tok začne v decembri tohto roku.