Najväčšie fotovoltaické parkovisko vznikne v Belgicku

Fotovoltaické panely. [EPA-EFE/Pavlo Palamarchuk]

Valónska zoologická záhrada vyrobí viac elektriny, ako aktuálne spotrebuje. Prebytok využije pre pohon elektromobilov a dodávky do siete.

Najväčší fotovoltaický park vo Valónsku, frankofónnom regióne Belgicka, bude postavený na parkovisku pri zábavnom parku so zoologickou záhradou Pairi Daiza. Vďaka 62 750 fotovoltaickým panelom a celkovej kapacite 20 megawattpeakov (MWp) bude zároveň aj najväčším fotovoltaickým parkoviskom na svete.

V stredu (7. augusta) o tom informoval belgický denník L’Echo.

Plánované energetické zariadenie so solárnymi panelmi má byť postavené na stĺpoch ponad nové parkovisko s kapacitou pre 7200 áut a fungovať by malo začať v polovicu roka 2020.

Kontrolóri varujú, že Slovensko zaostáva v obnoviteľných zdrojoch, plyne aj vodíku

Najvyšší kontrolný úrad vyčíta vláde slabú podporu zelených energií v energetike a alternatívnych palív v doprave. Ministerstvo hospodárstva sa bráni, že robí „najväčšiu reformu“ a „dramatický“ pokrok.

„Vďaka tomu vznikne najväčšie fotovoltaické parkovisko na svete,“ uviedla hovorkyňa zábavného parku Claire Gilissenová.

Sústava solárnych panelov ponad parkovisko by mala ročne vyprodukovať 20 000 MWh elektriny, čo je oveľa viac, ako spotrebuje zábavný park. Časť prebytku vyrobenej zelenej elektriny sa využije na pohon elektrických vozidiel pre návštevníkov. V prvej fáze sa plánuje zavedenie 80 nabíjacích staníc, konečným cieľom je však výstavba až 800 nabíjacích staníc pre elektromobily.

Zostávajúci prebytok vyrobenej elektrickej energie bude presmerovaný do prenosovej elektrickej siete, čo už umožňujú nové smernice EÚ.

Investíciu vo výške okolo 20 miliónov eur poskytne spoločnosť Green4Power, ktorej akcionármi sú firmy Intergrale (70 percent) a Perpetum Energie (30 percent). Green4Power si ponechá vlastníctvo fotovoltaického zariadenia po dobu 20 rokov.